Nie będzie obniżenia podatku rolnego za 2024 rok
Przypomnijmy: obniżenie podatku rolnego za 2024 rok było jedną z obietnic resortu rolnictwa dla rolników - która padła podczas tegorocznych strajków.
CZYTAJ TAKŻE: Strajk rolników 9 lutego 2024. Gdzie są protesty? Co się dzieje w Polsce? [MAPA]
Podatek w tym roku, poszedł bowiem znacznie w górę, w porównaniu do roku 2023 - pisaliśmy o tym szerzej wcześniej.
Był projekt ustawy o zwrocie części podatku rolnego 2024. Chodziło o czwartą ratę
Przypomnijmy: zgodnie z planami i zaproponowanym jeszcze w kwietniu projektem ustawy "o pomocy dla producentów rolnych w zapłacie części podatku rolnego za 2024 r." proponowano pomoc w postaci zwrotu części podatku rolnego.
W praktyce chodziło albo o kompensatę części podatku rolnego przypadającą do zapłaty w czwartej racie podatku rolnego (płatność przypada do 15 listopada 2024 r.) albo w formie zwrotu części podatku rolnego w całości zapłaconego do dnia złożenia wniosku.
Nie ma pieniędzy na zwrot części podatku rolnego 2024
Niestety, jak się okazuje - w budżecie nie ma pieniędzy na wspomniany cel.
Już na etapie zgłaszania uwag do wspomnianego projektu ustawy - ministerstwa finansów oraz rolnictwa "przerzucały się" pismami, w których wskazywały, kto ma wskazać źródło finansowania - czyli w praktyce, skąd wziąć na to pieniądze.
Ministerstwo finansów stoi na stanowisku, że wspomniana pomoc odnośnie podatku, nie była zgłoszona na etapie planowania budżetu państwa na rok 2024. Stąd wskazuje, by pieniądze wygospodarował resort rolnictwa - ze swojego limitu.
- Na etapie planowania budżetu państwa na 2024 r. zadanie polegające na pomocy producentom rolnym w zapłacie części podatku rolnego nie
zostało uwzględnione w rezerwach celowych. Środki w rezerwach celowych są planowane w związku z konkretnymi zapotrzebowaniami zgłoszonymi na etapie prac budżetowych przez poszczególnych dysponentów. Na obecnym etapie realizacji budżetu państwa nie identyfikuję w ramach rezerw celowych oszczędności, które można byłoby przeznaczyć na omawiany cel. W przypadku chęci dalszego procedowania projektu ustawy o pomocy dla producentów rolnych w zapłacie części podatku rolnego za 2024 r., właściwy do wskazania źródła pokrycia kosztów dla budżetu państwa jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w ramach wygospodarowanych oszczędności w swoim limicie wydatków budżetowych na rok 2024, w tym w rezerwach celowych, które są zaplanowane na wniosek MRiRW - informował w piśmie z 17 lipca Jarosław Neneman, podsekretarz stanu w ministerstwie finansów.
Niestety, jak się okazuje - resort rolnictwa takich pieniędzy w swoim budżecie nie ma. Stąd, w piśmie z 24 lipca, minister napisał wprost, że wycofuje wspomniany projekt z dalszych prac.
- Ze względu na brak możliwości wskazania źródła finansowania pomocy określonej w projekcie ustawy o pomocy dla producentów rolnych w zapłacie części podatku rolnego za 2024 r., uprzejmie informuję, że wycofuję w/w projekt ustawy z dalszych prac legislacyjnych - napisał 24 lipca minister Czesław Siekierski.
Warto dodać, że projekt ustawy zakładał wydatki w kwocie 279,88 mln zł, w tym 23,88 mln zł dla jednostek samorządu terytorialnego z tytułu realizacji zadania zleconego.
Kiedy płaci się podatek rolny?
Przypomnijmy: podatnicy płacą podatek rolny w 4 ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego do:
- 15 marca,
- 15 maja,
- 15 września,
- 15 listopada roku podatkowego