Nadleśniczy czy KOWR ma prawo pierwokupu gruntu leśnego?
W tej sytuacji uprawnienie do pierwokupu przysługuje zarówno Lasom Państwowym, jak i Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa - obydwa podmioty działają tu „na rzecz Skarbu Państwa”. Sprzedaż taka następować więc będzie pod dwoma warunkami.
Pierwszeństwo do pierwokupu mają Lasy Państwowe reprezentowane przez nadleśniczego
„Zgodnie z ustawą o lasach, m.in. w przypadku sprzedaży przez osobę fizyczną lub osobę prawną gruntu oznaczonego jako las w ewidencji gruntów i budynków lub przeznaczonego do zalesienia określonego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu bądź gruntu, o którym mowa w art. 3 ustawy o lasach, objętego uproszczonym planem urządzenia lasu lub decyzją, o której mowa w art. 19 ust. 3 tej ustawy - Skarbowi Państwa, reprezentowanemu przez Lasy Państwowe, przysługuje z mocy prawa prawo pierwokupu tego gruntu” - wyjaśnia KOWR.
Tych przepisów nie stosuje się, jeżeli nabywcami są: małżonek zbywcy, krewni lub powinowaci zbywcy w linii prostej, krewni lub powinowaci zbywcy w linii bocznej do trzeciego stopnia oraz osoba związana ze zbywcą z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli.
O treści warunkowej umowy sprzedaży notariusz niezwłocznie zawiadamia po pierwsze nadleśniczego właściwego ze względu na miejsce położenia gruntu.
„W przypadku, gdy prawo pierwokupu gruntu leśnego, o którym mowa wyżej, z mocy ustawy przysługuje kilku podmiotom - pierwszeństwo w wykonaniu prawa pierwokupu przysługuje Lasom Państwowym” - dodaje KOWR.
KOWR też ma prawo pierwokupu
Jeżeli Lasy Państwowe nie skorzystają z prawa pierwokupu, notariusz zawiadomi niezwłocznie o treści warunkowej umowy sprzedaży tej nieruchomości Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który będzie mógł wówczas wykonać prawo pierwokupu przysługujące mu z mocy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.