Ministerstwo szykuje ważne zmiany dla rolników. Chodzi o przechowywanie nawozów

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami rolnicy mieli czas na dostosowanie miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do określonych wymogów do końca 2024 roku. Po apelach rolników Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowuje projekt ustawy zakładający wydłużenie tego terminu.
Czytaj też: Nowe regulacje ws. wycinki drzew. Zmiany m.in. dla rolników i właścicieli lasów
Zasady przechowywania nawozów naturalnych. Obecne przepisy
Zgodnie z przepisami tzw. programu azotanowego rolnicy mają obowiązek przechowywać nawozy naturalne w sposób bezpieczny dla środowiska, zapobiegający przedostawaniu odcieków do wód i gruntu. Do 31 grudnia 2024 roku wyznaczono termin dla rolników prowadzących chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich do 210 dużych jednostek przeliczeniowych (DJP) na dostosowanie powierzchni i pojemności posiadanych miejsc do przechowywania obornika do wymogów programu. Zgodnie z nimi:
- pojemność zbiorników na nawozy naturalne płynne powinna umożliwiać ich przechowanie przez okres 6 miesięcy
- powierzchnia miejsc do przechowywania nawozów naturalnych stałych powinna umożliwiać ich przechowanie przez okres 5 miesięcy
Wielu rolników nie zdążyło jednak do tego czasu wykonać płyt obornikowych.
Czy można przechowywać obornik na gruncie?
Zgodnie z informacją Ministerstwa Infrastruktury, składowanie obornika na pryzmach bezpośrednio na gruncie po 2024 roku nadal jest możliwe przez okres nie dłuży niż 6 miesięcy od dnia utworzenia każdej z pryzm, przy zachowaniu określonych środków ostrożności.
Ministerstwo wyjaśniło jednak, że taki sposób przechowywania obornika nie zwalnia z obowiązku posiadania płyty obornikowej, a możliwość czasowego przechowywania obornika bezpośrednio na gruncie została przewidziana dla usprawnienia pracy gospodarstwa przy nawożeniu i nie powinna być wykorzystywana w zwykłym trybie przechowywania tego nawozu.
Za naruszenie zasad przechowywania nawozów naturalnych przewidziano kary finansowe, które od 2025 roku wynoszą nawet 4404,80 zł.
Czytaj też: Jak przepisać gospodarstwo na dziecko? Jest kilka możliwości
Co zakłada projekt ustawy? Czy będzie więcej czasu na dostosowanie się do przepisów?
Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przechowywania nawozów naturalnych, nad którym pracuje resort rolnictwa, zakłada wydłużenie czasu na przygotowanie miejsc do przechowywania nawozów naturalnych nawet o trzy lata. Planowane jest także uproszczenie zasad ich budowy.
Informację o przygotowywanych zmianach opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Już w styczniu tego roku Stały Komitet Rady Ministrów ocenił, że istnieje pilna potrzeba wydłużenia tego terminu. W przypadku gospodarstw posiadających do 20 DJP termin miałby być dłuższy o 3 lata, a w przypadku gospodarstw posiadających od 20 do 210 DJP – o rok. Umorzone miałyby zostać także postępowania dotyczące nieprawidłowego przechowywania nawozów naturalnych wszczęte wobec gospodarstw po 1 stycznia 2025 r.
Propozycje zmian zakładają również, że nie byłoby wymagane uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w przypadku płyt do składowania obornika i zbiorników na gnojówkę. Planowany termin przyjęcia projektu ustawy przez rząd to drugi kwartał 2025 r.
Czytaj też: Jaką emeryturę z KRUS dostanie rolnik po 25, 30 i 40 latach pracy? Aktualne kwoty
- Tagi: