Kto ma największe szanse na wydzierżawienie gruntów z KOWR? Wyjaśniamy

Jeśli chcesz wydzierżawić ziemię z Zasobu Skarbu Państwa, powinieneś zapoznać się z tymi wytycznymi.
Te oferty tylko dla rolników z danego obszaru
W przetargu ofert pisemnych mogą uczestniczyć wyłącznie rolnicy indywidualni zamierzający powiększyć gospodarstwo rodzinne, jeżeli mieszkają w gminie, w której jest położona nieruchomość wystawiona do przetargu lub w gminie graniczącej z tą gminą.
- Dodatkowo nieruchomość rolna jest wydzierżawiana za czynsz ustalony na podstawie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 1 sierpnia 2016 r. w sprawie sposobu ustalania wysokości czynszu dzierżawnego w umowach dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa - dodaje Ewelina Rzeźnicka, p.o. kierownika Wydziału Komunikacji Społecznej Biura Dyrektora Generalnego KOWR.
Konkurs ofert w KOWR. Ile punktów i za co?
Najkorzystniejsza oferta w przetargu ograniczonym złożona przez rolnika wybierana jest na podstawie pięciu kryteriów, które mają charakter obligatoryjny i muszą być stosowane w każdym województwie. Wynika to z zarządzenia Dyrektora Generalnego KOWR z 2020 r.
O jakich kryteriach mowa? Brane są pod uwagę: odległość działki wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego od wydzierżawianej działki, wydzierżawiony i zakupiony przez rolnika areał z KOWR, posiadanie produkcji zwierzęcej, wiek rolnika oraz powierzchnia gospodarstwa.
Co istotne, poza kryteriami obligatoryjnymi, każdy oddział terenowy KOWR odrębnie może przyjąć jedno dowolne kryterium - kryterium nr 6. Może ono odzwierciedlać inne elementy charakterystyczne dla rolnictwa oraz warunki regionalne na danym terenie. Musi być jednak uzgodnione z radą społeczną.
Największe szanse na zdobycie satysfakcjonującej liczby punktów mają rolnicy, którzy posiadają gospodarstwa w najbliższej odległości od działki, którą chcą wydzierżawić. Premiowani są także rolnicy młodzi. Rolnicy, którzy wskażą, że posiadają również hodowlę - mogą również liczyć na bonus.
A co z tymi, którzy już wcześniej zakupili lub wydzierżawiali grunty państwowe? KOWR, doceniając dotychczasową „współpracę” będzie ich premiował? A może jednak nie - dając szansę tym, którzy jeszcze nie skorzystali z okazji użytkowania ziemi z Zasobu? Okazuje się, że to dotychczasowym nabywcom przysługują dodatkowe punkty.
Znaczenie ma także wielkość gospodarstwa. 30 punktów, a więc maksymalną ilość punktów przyznawanych w tym kryterium, otrzymują rolnicy, których powierzchnia wszystkich użytków rolnych, mieści się w przedziale od co najmniej 1 ha do powierzchni preferowanej. A jaka to jest powierzchnia preferowana? Jak wyjaśnia KOWR, przyjmuje się ją na poziomie 3-krotności średniej powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w danym województwie (wg danych ARiMR za poprzedni rok). Warto jednak pamiętać o tym, że w województwach, w których ta średnia była niższa niż 10 ha, przyjmuje się powierzchnię preferowaną równą 30 ha.
Kryteria oceny - punkty za wiek, wielkość gospodarstwa i dotychczasową dzierżawę z KOWR
Jak już wspomnieliśmy, zgodnie z przepisami, w przetargach ograniczonych pisemnych, w każdym województwie stosowane są takie same kryteria. Zgodnie z opracowaną informacją przez Wielkopolską Izbę Rolniczą, poszczególne kryteria oceniane są w następujący sposób:
1. Odległość gospodarstwa rolnego oferenta (mierzona od działki na której rolnik jest zameldowany i od działki rolnej) od nieruchomości Zasobu (maksymalna liczba punktów: 20).
W przypadku gdy wskazana przez rolnika działka/działki wchodząca w skład gospodarstwa graniczy/graniczą z wystawioną do przetargu nieruchomością, wówczas taka oferta rolnika powinna otrzymać maksymalną liczbę punktów. Natomiast zero punktów uzyskują te oferty, w których działka wchodząca w skład gospodarstwa jest oddalona od nieruchomości wystawionej do przetargu o ponad 15 km.
2. Powierzchnia użytków rolnych nabytych lub dzierżawionych z Zasobu przez rolnika i jego małżonka (maksymalna liczba punktów: 20).
Oferenci, którzy na dzień składania oferty kiedykolwiek nabyli lub są dzierżawcami gruntów rolnych z Zasobu o łącznej powierzchni mniejszej lub równej 1,5-krotność średniej powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w danym województwie (wg ARiMR za poprzedni rok) – otrzymują maksymalną liczbę punktów. Powyżej tej wartości (nie więcej jednak niż 300 ha minus powierzchnia UR przeznaczona do dzierżawy) oferenci otrzymują liczbę punktów proporcjonalną do powierzchni podanej w ofercie.
3. Intensywność produkcji zwierzęcej w gospodarstwie oferenta (maksymalna liczba punktów: 10).
Ocena dokonywana jest na podstawie obsady inwentarza żywego w sztukach dużych (DJP) w przeliczeniu na 1 ha UR, według średniorocznej obsady w poprzednim roku.
Punkty przyznawane są za chów gatunków gospodarskich. Maksymalną liczbę punktów otrzymują oferty, w których obsada DJP/ha UR jest równa 1,5 i większa. Mniejsza obsada otrzymuje proporcjonalnie mniej punktów. W przypadku, gdy skala produkcji zwierzęcej jest mniejsza niż minimum podane dla poszczególnych gatunków we wzorze załącznika do oferty albo braku produkcji zwierzęcej - oferta otrzymuje zero punktów.
Przyszły dzierżawca zobowiązany będzie w umowie dzierżawy, do prowadzenia produkcji zwierzęcej i utrzymania nie mniej niż 80% średniorocznego stanu inwentarza żywego w DJP (w stosunku do oferty) przez cały okres dzierżawy pod rygorem możliwości jej rozwiązania. Zwolnienie z tego obowiązku będzie możliwe w przypadku wystąpienia gwałtownego załamania się rynku zbytu lub gwałtownego spadku cen produktów wytwarzanych w gospodarstwie dzierżawcy albo w przypadku wystąpienia innych nadzwyczajnych zjawisk gospodarczych lub wystąpienia zdarzeń losowych.
4. Wiek oferenta (maksymalna liczba punktów: 10).
Osoba, która w dniu ogłoszenia wykazu nieruchomości Zasobu przeznaczonych do dzierżawy ma nie więcej niż 40 lat (nie ukończyła 41 lat) otrzymuje max. liczbę punktów. Natomiast osoba, która w dniu ogłoszenia wykazu nieruchomości Zasobu przeznaczonych do dzierżawy ukończyła już 65 lat (od dnia następnego od daty urodzenia) - otrzymuje zero punktów. Pozostali uczestnicy przetargu, otrzymują liczbę punktów proporcjonalną do wieku.
5. Powierzchnia użytków rolnych, stanowiących dzierżawę, użytkowanie wieczyste i własność rolnika i jego małżonka (maksymalna liczba punktów: 30).
Powierzchnia użytków rolnych stanowiących dzierżawę, użytkowanie wieczyste i własność rolnika i jego małżonka podawana jest na dzień składania oferty. Powierzchnię preferowaną przyjmuje się na poziomie 3-krotności średniej powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w danym województwie (wg danych ARiMR za poprzedni rok), z tym że w województwach, w których ta średnia była niższa niż 10 ha, przyjmuje się powierzchnię preferowaną równą 30 ha.
Maksymalną liczbę punktów otrzymują rolnicy, których powierzchnia UR stanowiących dzierżawę, użytkowanie wieczyste i własność rolnika i jego małżonka, mieści się w przedziale od co najmniej 1 ha do powierzchni preferowanej. Oferty z powierzchnią znajdującą się powyżej powierzchni preferowanej i mniej niż powierzchnia maksymalna (300 ha – powierzchnia wydzierżawiana), otrzymują proporcjonalną liczbę punktów.
6. Kryterium uzgodnione z terenową radą społeczną (po jego ustaleniu) – liczba punktów 10.
Kryteria opracowane przy udziale rolników
- Informację na temat przyjętych kryteriów i maksymalnej liczby punktów, jaką rolnik może uzyskać za każde z kryterium, zamieszczane są w ogłoszeniu przetargu – zaznacza Ewelina Rzeźnicka z KOWR.
Dalej informuje, że zagadnienia dotyczące procedury przeprowadzania przetargów ograniczonych do rolników indywidualnych na dzierżawę nieruchomości Zasobu WRSP, zasad kwalifikowania uczestników tych przetargów oraz wysokość wywoławczego czynszu dzierżawnego, są określone w przywołanej ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa wraz z rozporządzeniami wykonawczymi, a także w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego.
- Natomiast kryteria oceny ofert i zasady przyznawania punktacji za poszczególne kryteria, zostały wypracowane w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy udziale organizacji rolniczych i pracowników Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – dodaje Ewelina Rzeźnicka.