Jakie korzyści daje legitymacja emeryta z KRUS? Na te zniżki mogą liczyć rolnicy

Seniorzy, którzy są ubezpieczeni w KRUS, mogą korzystać wyłącznie z legitymacji w formie papierowej. Dokument w wersji elektronicznej póki co nie jest dostępny. Niezależnie od formy, dysponując tą legitymacją, emeryci i renciści mogą skorzystać z wielu ulg oraz przysługujących im uprawnień.
Czytaj też: Ile ziemi rolnej może kupić osoba, która nie jest rolnikiem? Przepisy są jasne
Co daje rolnikom legitymacja emeryta?
Legitymacja jest dokumentem potwierdzającym, że dana osoba ma prawo do emerytury lub renty. Poza tym potwierdza osiągnięcie wieku emerytalnego. Co ważne, dokument jest wydawany z urzędu, a zatem seniorzy nie muszą składać żadnego wniosku w tej sprawie. Warto wiedzieć, że osoby w wieku emerytalnym mają prawo do wielu zniżek, m.in. w transporcie publicznym, miejscach kultury oraz uzdrowiskach. Mając przy sobie legitymację, można szybko i w wygodny sposób potwierdzić statusu emeryta lub rencisty. Osoby ubezpieczone w KRUS mają prawo do tych samych zniżek co ubezpieczeni w ZUS. Na jakie benefity mogą liczyć?
-
Zniżki w pociągach – emeryci i renciści oraz ich współmałżonkowie, na których pobierane są zasiłki rodzinne, mogą dwa razy w roku skorzystać z 37 proc. ulgi na przejazdy.
-
Zniżki w transporcie miejskim – w wielu miastach osoby powyżej 70. roku życia mogą liczyć na darmową komunikację (tak jest m.in. w Poznaniu, Warszawie i Krakowie). We Wrocławiu darmowe przejazdy obowiązują już od 65. roku życia. Młodszym emerytom m.in. w tych miastach, przysługują z kolei 50 proc. ulgi. Zniżki oferują także niektóre prywatne linie autobusowe.
-
Zwolnienie z opłat abonamentowych – całkowite zwolnienie dotyczy osób, które ukończyły 75. rok życia oraz osób, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, a jej wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
-
Niższe opłaty za wyrobienie paszportu – emeryci i renciści mogą wyrobić paszport za 50 proc. ceny (obecnie za 70 zł). Osoby, które ukończyły 70 lat, w ogóle nie płacą opłaty paszportowej.
-
Bezpłatne leki – osobom, które ukończyły 65 lat, przysługują bezpłatne leki na receptę. Obecnie wykaz obejmuje ponad 3800 pozycji.
-
Ulgi w placówkach kultury oraz rekreacji – seniorzy mogą także liczyć na zniżki m.in. w kinach, teatrach, muzeach oraz domach kultury i ośrodkach sportu i rekreacji.
-
Zniżki na pobyty w uzdrowiskach.
Czym jest Karta Seniora i czym różni się od legitymacji emeryta?
Warto wiedzieć, że oprócz legitymacji emeryta i rencisty, osoby ubezpieczone w KRUS mogą również ubiegać się o Ogólnopolską Kartę Seniora. Przysługuje ona osobom, które ukończyły 60 lat, bez względu na to, czy posiadają prawo do świadczeń. Karta jest wydawana przez Stowarzyszenia MANKO z Krakowa i aby ją otrzymać, należy złożyć wniosek w tej sprawie. Osoby posiadające tę kartę mogą liczyć na rabaty w tysiącach miejsc w całej Polsce – firmach i instytucjach, w tym w aptekach, sanatoriach, uzdrowiskach, przychodniach, sklepach, kawiarniach, restauracjach i muzeach. Obecnie jest ich już ponad 4 tys. Karta jest ważna bezterminowo i wydawana bezpłatnie w miastach i gminach, które przystąpiły do Programu Gmina Przyjazna Seniorom. Obecnie takich gmin i miast jest około 290.
Jeśli dana gmina nie przystąpiła do programu, osoba zainteresowana może złożyć wniosek i odesłać go na adres redakcji Głosu Seniora (osiedle Urocze 12, 31-953 Kraków). W tym przypadku konieczna będzie jednak opłata w wysokości 35 zł za rok lub 50 zł za dwa lata.
Czytaj też: Ważne zmiany dla właścicieli gruntów i gmin. Nowelizacja wchodzi w życie