Definicja aktywnego rolnika. Kiedy konkrety? Ministerstwo wyjaśnia

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Miała przyjść rewolucja i cały czas jej nie ma. Od ubiegłego roku trwa dyskusja o potrzebie wprowadzenia zmian w zakresie definicji aktywnego rolnika.
Nowa definicja aktywnego rolnika - zapowiedzi wywołały dyskusję
Istotne modyfikacje – które błyskawicznie wywołały ogromne zainteresowanie środowiska rolniczego – zapowiadał swego czasu ówczesny minister Czesław Siekierski. Przekonywał wówczas, że określenie na nowo pojęcia aktywnego rolnika jest niezwykle ważne. To dzięki tym zmianom dopłaty mają trafiać do tych, którzy rzeczywiście zajmują się produkcją rolną.
Temat ucichł na kilka miesięcy, by znów być wypłynąć się lipcu. Przedstawiciele resortu – podczas podsumowania polskiej prezydencji w UE – nawiązali także i do tej kwestii. Zapewniali, że wszystko jest już na dobrej drodze, by ostatecznie wspomniane przepisy wprowadzić do procesu legislacyjnego.
- Nie chodzi o to, że my, pracując nad tym projektem, chcemy kogokolwiek tych dopłat pozbawić. Chcemy uporządkować i skierować te pieniądze do tych, którzy faktycznie ponoszą koszty, czerpią zyski z rolnictwa i chcą te gospodarstwa dalej rozwijać - zaznaczał Stefan Krajewski – jeszcze wtedy wiceminister – a dziś szef resortu rolnictwa.
Założenia projektu ustawy o aktywnym rolniku minister rolnictwa Czesław Siekierski w pierwszej połowie lipca miał przedstawić rolnikom z woj. podkarpackiego.
Kiedy projekt ustawy o aktywnym rolniku zostanie opublikowany?
Dokument, o którym sporo się mówi, nie został jednak nigdzie opublikowany. Pytamy zatem resort rolnictwa – kiedy to nastąpi?
Jak wyjaśniło ministerstwo rolnictwa: „trwają prace nad projektem ustawy wdrażającym nowe rozwiązania w zakresie rolnika aktywnego zawodowo”.
- Celem tych rozwiązań jest bardziej precyzyjne ukierunkowanie wsparcia na osoby faktycznie wykonujące działalność rolniczą. Jednocześnie zakłada się, że zaproponowane rozwiązania przyczynią się do poprawy warunków prowadzenia działalności rolniczej, a w konsekwencji zapewnią stabilność warunków funkcjonowania gospodarstw rolnych i możliwości ich rozwoju – wyjaśnia Biuro Prasowe MRIRW.
Dalej resort podaje, że zgodnie z nowymi rozwiązaniami: proponuje się, żeby weryfikacja aktywności rolniczej odbywała się na podstawie minimalnych kosztów ponoszonych na działalność rolniczą lub przychodów z działalności rolniczej, przy czym rolnik miałby możliwość wyboru sposobu udowodnienia prowadzenia tej działalności.
- Do dyspozycji rolników będzie szeroki katalog dowodów (określony w rozporządzeniu wydanym na podstawie projektowanej ustawy), dzięki którym rolnicy będą mogli udowodnić prowadzenie działalności rolniczej – wyjaśnia Biuro Prasowe MRIRW.
Ponadto, przepisy projektowanej ustawy ustalają również listę kryteriów, które pozwolą na uznawanie rolników automatycznie za aktywnych zawodowo, i które są możliwe do sprawdzenia z urzędu, tj. bez konieczności angażowania wnioskodawców.
Aktywny rolnik - aktualne kryteria
O jakich kryteriach mowa? Są to:
- posiadanie zwierząt zarejestrowanych w systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt, przy czym obsada zwierząt w gospodarstwie wynosi co najmniej 0,3 DJP/ha UR;
- spełnianie warunków do przyznania oraz otrzymywanie: płatności związanych z produkcją do roślin; płatności z tytułu ekoschematów: Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi, Integrowana Produkcja Roślin, Biologiczna ochrona upraw; Płatności Ekologicznych;
- rozliczanie podatku VAT;
- korzystanie ze wsparcia na rozwój dla małych gospodarstw, premii dla młodych rolników oraz na inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność;
- udział w unijnej sieci danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (FSDN).
- W najbliższym czasie projekt ustawy zostanie skierowany do uzgodnień i konsultacji społecznych, co może wpłynąć na kształt zaproponowanych w projekcie rozwiązań – dodaje resort rolnictwa.
W projekcie proponuje się, aby nowe rozwiązania zaczęły obowiązywać od 15 marca 2026 r., tj. od pierwszego dnia składania wniosków o płatności bezpośrednie w kampanii 2026.