Czy można skrócić karencję przy ubezpieczeniu upraw rolnych?
Przypomnijmy: karencja to określony czas w przypadku zawierania ubezpieczeń, który musi minąć, aby można było w ogóle korzystać z zapisanych tam świadczeń. W tym czasie wspomniana ochrona, zapisana w polisie - po prostu jeszcze nie obowiązuje lub jest w jakiś sposób ograniczona.
W przypadku ubezpieczania płodów rolnych okres karencji trwa różnie - jednak na ogół jest to ok. 14 dni. Sami rolnicy - w związku z ostatnimi anomaliami w pogodzie - apelują o to, by wspomniany czas skrócić.
Rolnicy proszą o skrócenie karencji przy ubezpieczaniu upraw
W ich imieniu stosowny apel do ministerstwa rolnictwa wystosowała niedawno posłanka Agnieszka Maria Kłopotek.
- W trakcie moich dyżurów poselskich w okręgu wyborczym, jak również na dwóch spotkaniach z rolnikami, m.in. postulowano skrócenie okresu karencji przy ubezpieczeniu płodów rolnych. Obecnie na ogół stosuje się 14-dniowy okres od podpisania umowy do przejęcia odpowiedzialności przez ubezpieczyciela. Przy coraz gwałtowniejszych zmianach pogodowych według wnioskujących należałoby ten okres skrócić maksymalnie do 7 dni, jak nie do 3 dni - zaznacza w swojej interpelacji do resortu rolnictwa.
I pyta wprost, czy jest szansa na zmiany w tym zakresie.
Co na to ministerstwo?
Skrócenie karencji przy ubezpieczaniu upraw. Co mówi ministerstwo?
Jak odpowiada Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa, wspomniana sprawa skrócenia karencji przy zawieraniu umów ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich została przeanalizowana.
Wiceminister zaznacza, że takie zmiany - nie są możliwe.
- Z analizy wynika, że obecnie sporządzane prognozy pogody z dużym prawdopodobieństwem umożliwiają przewidzenie, czy w perspektywie siedmiu najbliższych dni prognozowane są np. przymrozki. Skrócenie okresu karencji mogłoby spowodować przyjęcie odpowiedzialności przez ubezpieczyciela w odniesieniu do ryzyk pewnych, co jest sprzeczne z istotą umowy ubezpieczenia, zakładającą niepewność stron umowy co do zajścia ubezpieczanego ryzyka - odpisuje Stefan Krajewski.
Jak ponadto dodaje, zgodnie z art. 812 § 4 Kodeksu cywilnego ubezpieczający ma prawo do odstąpienia od umowy ubezpieczenia w terminie 30 dni, a w przypadku gdy ubezpieczający jest przedsiębiorcą - w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy.
- Skrócenie karencji do 7 dni oznaczałoby możliwy wzrost składek ubezpieczeniowych z uwagi na konieczność uwzględnienia w cenie polisy czynników wynikających z negatywnej selekcji oraz mniejszego wpływu składek spowodowanego rozwiązywaniem umów w razie niezaistnienia ubezpieczanego ryzyka - tłumaczy wiceminister rolnictwa.
CZYTAJ TAKŻE: Rolnicy chcą ubezpieczeń od przymrozków i gradu