Czy można dostać premię dla młodego rolnika będąc ubezpieczonym w ZUS?
Przypomnijmy: od czerwca można składać wnioski do ARiMR - o przyznanie pomocy w ramach premii dla młodych rolników. Nabór trwa do 16 sierpnia, o szczegółach pisaliśmy niedawno szerzej:
CZYTAJ WIĘCEJ: Premie dla młodych rolników 2024. Rusza nabór!
Premie dla młodych rolników 2024. Jakie są podstawowe wymagania?
Przypomnijmy: jednymi z głównych wymagań jest wiek - trzeba mieć ukończone 18 lat, ale mieć nie więcej niż 40 lat (nieukończone 41 lat).
Ponadto wnioski mogą składać osoby, które rozpoczęły prowadzenie działalności rolniczej nie wcześniej niż w okresie 24 miesięcy przed dniem złożenia wniosku albo nie rozpoczęły jeszcze prowadzenia działalności rolniczej.
Czy można dostać premię dla młodego rolnika będąc ubezpieczonym w ZUS?
Więcej o warunkach można przeczytać w artykule powyżej, jednak w przestrzeni publicznej pojawia się także często pytanie: czy osoba, która chce starać się o premię dla młodego rolnika, musi być koniecznie ubezpieczona w KRUS?
Czy premię może dostać osoba, będąca na co dzień ubezpieczona w ZUS?
Sprawdziliśmy, jak do wspomnianej sprawy odnosi się Agencja.
Okazuje się, że we wspomnianym wyżej przypadku można starać się o dotację. Trzeba jednak pamiętać o kilku rzeczach.
Premia dla młodego rolnika a ubezpieczenie
Jak przypomina ARiMR - szczegółowe wytyczne dla interwencji I.11 oraz regulamin naboru wniosków, określają, że pomoc przyznaje się osobie fizycznej, która:
- w dniu złożenia WOPP ma ukończone 18 lat i ma nie więcej niż 40 lat (nieukończone 41 lat);
- rozpoczęła prowadzenie działalności rolniczej nie wcześniej niż w okresie 24 miesięcy przed dniem złożenia WOPP albo nie rozpoczęła jeszcze prowadzenia działalności rolniczej;
- posiada numer EP;
- posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub umiejętności przydatne do prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie jako kierujący albo zobowiąże się do ich uzupełnienia, z wyłączeniem stażu pracy, w okresie 3 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy i rozpocznie uzupełnianie kwalifikacji (wykształcenia) najpóźniej w terminie 12 miesięcy od dnia przyznania pomocy;
- złożyła biznesplan, spełniający warunki określone w sekcji IV.2.2 wytycznych szczegółowych oraz zobowiązała się do zrealizowania tego biznesplanu w terminie nie dłuższym niż 3 pełne lata kalendarzowe następujące po roku wyjściowym, niezależenie od daty zawarcia umowy.
Co z kolei z kwestią ubezpieczenia? Czy można być w ZUS?
- Co do zasady prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie rozpoczyna się z dniem stania się właścicielem lub posiadaczem gospodarstwa o powierzchni co najmniej 1 ha UR. Przepisy wytycznych, jak również regulamin naboru wniosków nie nakładają na Wnioskodawcę pomocy obowiązku podlegania ubezpieczeniu w KRUS - czytamy w opinii ARiMR.
Dodatkowo zgodnie z wytycznymi, drugą ratę pomocy wypłaca się, jeżeli w okresie realizacji biznesplanu (najpóźniej w roku docelowym) beneficjent osiągnął co najmniej 60–procentowy udział przychodów uzyskiwanych w związku z prowadzoną w gospodarstwie działalnością rolniczą we wszystkich swoich przychodach.
CZYTAJ TAKŻE: Młody rolnik 2024 - ile trzeba będzie czekać na wypłatę pieniędzy?