Czujnik dymu będzie obowiązkowy. Sprawdź, do kiedy musisz go zamontować
Mowa o rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 listopada 2024 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
Czujniki dymu będą obowiązkowe. Minister podpisał rozporządzenie
Rozporządzenie podpisane przez ministra Tomasza Siemoniaka wprowadza nowe obowiązki dotyczące stosowania czujek pożarowych (czujek dymu i czujek czadu), czyli urządzeń wykrywających zagrożenia związane z pożarem lub uwolnieniem tlenku węgla. Rozporządzenie wejdzie w życie 23 grudnia 2024 roku. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek montażu w mieszkaniach przynajmniej jednej czujki dymu, a ponadto w pomieszczeniach, gdzie odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego – także czujki czadu.
Minister poinformował o jego podpisaniu 22 listopada, czyli w Europejski Dzień Czujki Dymu w czasie konferencji eksperckiej pt. „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” w Akademii Pożarniczej w Warszawie.
Czytaj też: Tobie też należy się ten dodatek do emerytury z KRUS? Co miesiąc prawie 300 zł
Od kiedy czujniki dymu będą obowiązkowe?
Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia, obowiązek montażu czujek pożarowych, czyli czujek dymu i czujek czadu, rozłożony został w czasie. W przypadku:
- już istniejących pomieszczeń i lokali mieszkalnych, w których świadczone są usługi hotelarskie – obowiązywać będzie od 30 czerwca 2026 roku;
- już istniejących lokali mieszkalnych – od 1 stycznia 2030 roku;
- nowo wznoszonych budynków mieszkalnych oraz pomieszczeń mieszkalnych lub jednostek mieszkalnych przeznaczonych do świadczenia usług hotelarskich – 30 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia.
Czytaj także: Kiedy wróci "Czyste Powietrze"? Program czekają zmiany
Wszystkie czujki dymu i czujki czadu montowane w pomieszczeniach i lokalach mieszkalnych będą musiały – jak wynika z nowelizacji rozporządzenia – spełniać wymagania Polskiej Normy dotyczącej autonomicznych czujek dymu i czadu.
Zgodnie z rozporządzeniem, czujki dymu nie będą musiały być montowane w lokalach wyposażonych w „[…] system sygnalizacji pożarowej lub stałe samoczynne urządzenie gaśnicze”. Podobnie obowiązku montowania czujki czadu nie będzie pod warunkiem, że „[…] proces spalania odbywa się w urządzeniu z zamkniętą komorą spalania, a także gdy spalanie ma miejsce w zasilanym paliwem gazowym urządzeniu przeznaczonym do przygotowania posiłków”.
Dlaczego czujniki dymu będą obowiązkowe?
Wprowadzony przez rozporządzenie obowiązek montażu czujek pożarowych (czujek dymu i czujek czadu) ma na celu ograniczenie osób rannych i ofiar śmiertelnych w pożarach i w wyniku zatruć tlenkiem węgla (czadem).
Jak można przeczytać na stronie internetowej MSWiA w komunikacie dotyczącym wspomnianej konferencji, w Polsce w bieżącym roku miało miejsce ponad 24,3 tys. pożarów w budynkach mieszkalnych (najwięcej w styczniu – ponad 4,7 tys., a najmniej w sierpniu – prawie 1,3 tys.). Zginęło w nich 235 osób, a rannych zostało ponad 1,7 tys. osób. Ponadto od początku roku doszło do ponad 3,6 tys. zdarzeń związanych z emisją czadu, czyli tlenku węgla (najwięcej w styczniu – 531, najmniej we wrześniu – 190). W ich wyniku śmierć poniosły 32 osoby, a poszkodowanych zostało ponad 1 tys. osób.
Czytaj także: Burza wokół ustawy łańcuchowej. Nowe obowiązki nie tylko dla rolników?
Nie tylko obowiązkowe czujniki dymu. Co jeszcze wprowadza nowe rozporządzenie?
Wspomniana nowelizacja rozporządzenia obejmuje – poza wprowadzeniem obowiązku montażu czujek pożarowych – także obowiązek dotyczący nowych zasad oznakowania w budynkach handlowych, produkcyjnych i magazynowych. Zasady te obejmują – jak można przeczytać w rozporządzeniu – "[...] miejsce połączenia ściany oddzielenia przeciwpożarowego ze ścianą zewnętrzną oraz z dachem […] umożliwiający jednoznaczną identyfikację tego miejsca z zewnątrz budynku”. Ma to pomóc strażakom w szybkiej identyfikacji w danym budynku przebiegu granic stref pożarowych. W efekcie działania gaśnicze będą mogły być bardziej skuteczne przy jednocześnie mniejszym ryzyku rozprzestrzeniania się pożaru.
Obowiązek oznakowania ścian oddzielenia przeciwpożarowego ma wejść w życie od 1 stycznia 2026 roku.
- Tagi:
- MSWiA
- czujnik dymu
- czujnik czadu