Przegląd cen warzyw na największych giełdach owocowo-warzywnych
Po ciepłej majówce przyszło ochłodzenie, a synoptycy zapowiadają kolejne przymrozki. Gdzie i kiedy? Zobacz TUTAJ. A teraz sprawdzamy jak pogoda wpłynęła na ceny warzyw i owoców do tej pory, zwłaszcza tych krajowych.
Pogoda a ceny warzyw
Na rynkach hurtowych w Polsce poszerza się oferta warzyw z rodzimych upraw. Wiosną jednak, gdy pogoda jest zmienna, to ona głównie rozgrywa karty. Wpływa przede wszystkim na tempo wzrostu warzyw i owoców, co z kolei znajduje odzwierciedlenie ich w cenach.
- Na Rynku Hurtowym w Broniszach przybywa warzyw z krajowej produkcji. Dobra pogoda w ostatnich dniach była sprzymierzeńcem w dojrzewaniu zarówno owoców, jak i warzyw. Nie wiadomo, jak będzie w najbliższych dniach, gdyż synoptycy zapowiadają chłodne, zimne noce i może być spowolnienie. Na pewno rynek będzie reagować na te zjawiska - mówi Anna Kaszewiak z największej giełdy owocowo-warzywne w Polsce, z podwarszawskich Broniszy.
Oferta w krajowe jarzyny na lubelskiej Elizówce również się wzbogaca.
- Na rynku każdego dnia pojawia się coraz więcej owoców i warzyw krajowych. Pojawiły się truskawki, botwinka, młoda cebula, marchew. Dostępne są już też krajowe pomidory i ogórki - informuje Anna Kurleto-Paklepa, z Lubelskiego Rynku Hurtowego Elizówka.
Jakie warzywa kupimy na giełdach?
Warzyw mamy coraz więcej. Na razie znaczna część pochodzi z upraw szklarniowych. Aktualnie z tegorocznych upraw kupimy przede wszystkim botwinkę, szpinak, cebulkę, kalafiory, kalarepę, koperek, młodą kapustę czy buraczki, pomidory i ogórki, ale też jeszcze dostępne są szparagi. Chłodna pogoda prawdopodobnie lekko wyhamuje ich wzrost, co być może spowoduje, że w sprzedaży będą dłużej.
- Pomidory malinowe i pomidory zwykłe spod osłon są na podobnym pułapie cenowym. Duża rozpiętość cenowa jest z kolei w szparagach w zależności od koloru i średnicy, bardzo cienki tzw. patyczki są najtańsze - wyjaśnia Anna Kaszewiak.
Ile kosztują owoce krajowe?
Na razie giełdy obfitują w tegoroczne krajowe jarzyny. Za bogatszą ofertą owoców z kolei musimy jeszcze poczekać.
- Jeżeli chodzi o owoce krajowe, to z tegorocznych zbiorów mamy truskawki z upraw pod osłonami, maliny i poziomki. Truskawki są w cenie od 14 do 20 złotych za kilogram, cena w zależności od podaży. Maliny i poziomki notują na razie wysokie ceny ( jest to początek sezonu na te owoce), pochodzą one z upraw szklarniowych - wyjaśnia specjalistka z Broniszy.
Aktualne ceny warzyw i owoców na giełdach
produkt krajowy produkt z importu
Ceny niektórych warzyw i owoców zmieniają się z dnia na dzień. Stawki jednych idą w gorą, a innych w dół. Od wczoraj w Broniszach największy spadek ceny zanotowały maliny, bowiem są tańsze o 25 zł/kg. Podobnie z malinami jest za Zjazdowej. Na tej giełdzie z kolei od wczoraj podrożał ogórek gruntowy. Na Gildii z kolei więcej zapłacimy dziś za fasolkę szparagową i ogórka gruntowego, a mniej a mniej za kalarepę.
Najbliższe dni mają być chłodne z lokalnymi przymrozkami, co zapewne wpłynie na ceny owoców i warzyw krajowych.
Szczegółowe ceny z poszczególnych giełd poniżej - KLIKNIJ W GIEŁDĘ
Elizówka - Lubelski Rynek Hurtowy
Zjazdowa - Łódzki Rynek Hurtowy
Bronisze - Warszawski Rolno – Spożywczy Rynek Hurtowy
Agrohurt – Podkarpackie Centrum Hurtowe
RSRH - Radomski Rolno Spożywczy Rynek Hurtowy