Przechowywanie ziemniaków - jak zrobić to dobrze? [EKSPERCI RADZĄ]
Przeczytaj, co radzą eksperci.
Sławomir Gorząch
Solana Polska
Podejmując się trudnego zadania, jakim jest uprawa ziemniaka, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Głównym z nich jest wybór odpowiedniej odmiany, która nie tylko sprawdzi się w naszym gospodarstwie, bez problemu przechowa do późnej wiosny, ale też z łatwością i zyskiem sprzeda.
Zanim przystąpimy do zbioru pamiętać trzeba, że to w jakich warunkach wykopiemy bulwy, zdecyduje o ich losie w przechowalni. Znaczący wpływ na rozwój chorób w przechowalni, mają zabiegi wykonywane podczas wegetacji i zbioru. Do przechowalni powinny trafić dojrzałe, zdrowe i nieuszkodzone bulwy. Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby udało się spełnić poniższe kryteria dotyczące przechowywania ziemniaków: I - osuszanie - okres 3-5 dni, temperatura powietrza 12-180C; II - dojrzewanie – gojenie i skorkowacenia skórki. Trwa 10 dni, temperatura powietrza 12-180C; III - schładzanie, trwa 3-4 tygodnie, obniżamy temperatura powietrza o 0,3 – 0,50C na dobę; IV - długotrwałe przechowanie – trwa do 8 m-cy, temperatura w przechowalni powinna odpowiadać przeznaczeniu ziemniaka; V - przygotowanie do użytkowania, podniesienie temperatury do ok. 150C przez ok. 2 tygodnie przed sortowaniem.
Anna Piotrzkowska
Główny Specjalista
Dział Handlu i Kontraktacji
Hodowla Ziemniaka Zamarte Sp. z o.o. Grupa IHAR
Na zdrowotność bulw ziemniaka, oprócz systemu uprawy, nawożenia, ochrony chemicznej, warunków pogodowych w okresie wegetacji i wspomnianego wcześniej procesu zbioru, ogromny wpływ ma sposób przechowywania plonu. Pierwszą czynnością przed złożeniem ziemniaków w przechowalni powinno być dokładne przesortowanie towaru w celu pozbycia się chorych i uszkodzonych bulw, kamieni, brył ziemi i innych zanieczyszczeń. W celu zminimalizowania strat składowanie ziemniaków powinno składać się trzech etapów: osuszanie, gojenie i zabliźnianie ran powstałych w procesie zbioru i transportu oraz składowanie bulw przy stopniowym obniżaniu temperatury towaru:
Podczas okresu przechowywania ziemniaków, który może trwać nawet 8-9 miesięcy, bulwy narażone są na szereg czynników wywołujących straty gospodarcze, w tym presję patogenów powodujących gnicie bulw, takich jak : grzyb Phytophtora infestans - sprawca zarazy ziemniaka, grzyby z rodzaju Fusarium powodujące suchą zgniliznę, bakterie z rodzaju Pectobacterium i Dickeya – odpowiedzialne za mokre zgnilizny bulw. Warunki w przechowalni takie jak temperatura i wilgotność powinny być monitorowane na każdym etapie magazynowania towaru. Przede wszystkim jednak stałą systematyczną kontrolą powinna być objęta zdrowotność bulw w okresie przechowywania (np. zmiana zapachu w pomieszczeniach magazynowych czy pojawienie się muszek może sygnalizować procesy gnilne).
Czytaj także:
Magazynowanie ziemniaków. Co wpływa na jakość bulw? [EKSPERT RADZI]