Konopie włókniste - jak przechować nasiona?
Październikowy - czyli późny - konopi włóknistych zapewnia pełną dojrzałość nasion. Wiąże się jednak z ryzykiem przynosi ryzyko zbioru w nieoptymalnych warunkach pogodowych, czyli w dni, które nie są słoneczne i suche.
- Zbiór wilgotnego materiału wymaga bardzo szybkiego oczyszczenia nasion (z całej masy zielonej) i właściwego procesu suszenia. Nasiona nie mogą być suszone w wysokich temperaturach (powyżej 36 stopni). Nasiona należy oczyścić bezpośrednio po zbiorze i wymłóceniu - informuje na Platformie Sygnalizacji Agrofagów Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu.
Czytaj także: Uprawa korzystna dla środowiska i przede wszystkim rolnika
Zaznacza przy tym, że w przypadku niewłaściwego oczyszczenia, wysuszenia czy zmagazynowania nasion (niezapewnienie suchego, przewiewnego miejsca przechowywania), bardzo szybko na nasionach rozwijają się grzyby patogeniczne: Fusarium, Colletotrichum czy Botrytis.
- Objawami wystąpienia porażenia jest matowienie nasion, pojawienie się szarego bądź białego nalotu oraz specyficzny „grzybowy” zapach. Takie objawy pojawiają się jednak w zaawansowanym stadium porażenia - zwraca uwagę Instytut.
Wspomina jednocześnie o tym, że porażenie nasion konopi włóknistych grzybami patogenicznymi powoduje, że nie uzyskają one certyfikatu WIORIN – materiał nasienny zostanie zdyskwalifikowany. - Nasiona takie nie będą również nadawać się na surowiec spożywczy, ani paszę. Nasiona takie należy zutylizować. Naraża to producentów na duże straty - tłumaczy IOR-PIB.
Czytaj także: Założyli konopną dżunglę. Sami sterują w niej klimatem [VIDEO]