Protesty rolników. Minister prosi Unię o interwencję
Sygnały o protestach rolników w naszym kraju dotarły do Brukseli. Na radzie Ministrów Rolnictwa Unii Europejskiej o tym fakcie poinformował szef polskiego resortu Jan Krzysztof Ardanowski.
Mówił o tym, że w związku z obniżkami cen żywca w kraju dochodzi do niepokoi społecznych (PROTEST NA A2).
- Sytuacja na rynku wieprzowiny jest krytyczna. Polskich producentów świń dotyka nie tylko problem ASF, ale pogorszyła się także opłacalność produkcji trzody, gdyż ceny żywca wieprzowego w ostatnim czasie znacznie spadły w stosunku do roku ubiegłego. To wszystko wywołuje niepokoje społeczne - powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski
Wnioskował o podjęcie interwencji przez UE oraz udzielenie wsparcia polskim producentom trzody.
Poinformował także o transportach żywych świń z Litwy .- W 2018 r. do Polski przywieziono znaczne ilości żywych świń z Litwy, co pogorszyło i tak już trudną sytuację polskich producentów - argumentował minister.
W dyskusji na ten temat głos zabrali ministrowie Litwy, Czech oraz komisarz Phil Hogan. Zdaniem Komisji Europejskiej tak niskie ceny świń są spowodowane wzrostem produkcji trzody chlewnej w UE. Według niej to bardzo dobre ceny trzody chlewnej w poprzednich latach przekonały wielu właścicieli ferm do zwiększania produkcji.
W trakcie spotkania omówiono także przepisy regulujące finansowanie ONW w 2019 roku oraz płatności bezpośrednich. Jak podało MRiRW będzie możliwość przesunięcia środków z nowej perspektywy finansowej w celu utrzymania dopłat w 2020 r. na obecnym poziomie. - Ten projekt legislacyjny wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom - stwierdził polski minister.
Komisja przedstawiła też możliwości finansowania projektów z zakresu biogospodarki, w tym dla państw Europy Środkowo-Wschodniej w ramach inicjatywy Bioeast.
Ministrowie zwracali uwagę na duże znaczenie zaproponowanych 14 działań w strategii biogospodarki dla zrównoważonego rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich.
Czytaj także: Premia dla młodego rolnika będzie wynosić 150 tys. zł?
Minister Ardanowski wspomniał o tym, że w poszczególnych krajach Unii Europejskich płatności bezpośrednie nadal nie są równe.
- Wspólnotowość WPR oznacza równe warunki konkurencji na jednolitym rynku, podczas gdy dysproporcje w płatnościach bezpośrednich są nadal znaczące, a mechanizm dochodzenia do równych płatności należy zakończyć - zwrócił uwagę polski minister.