Produkcja mięsa w naszym kraju jest poważnie zagrożona?
Ci hodowcy świń nie mają komu sprzedać żywca. Rynek jest sparaliżowany i dochodzi do cenowych patologii.
Po pojawieniu się ognisk ASF w Wielkopolsce decyzją Komisji Europejskiej wyznaczono tzw. niebieskie strefy ASF. W Wielkopolsce objęła ona 7 gmin na terenie powiatu poznańskiego i szamotulskiego. W gminach według informacji konsorcjum producentów INTAGRA nie funkcjonuje żadna ubojnia, a wykorzystując fakt, że wywóz świń z niebieskiej strefy jest obwarowany ograniczeniami pośrednicy oferują przypartym do muru hodowcom skandaliczne ceny.
A warto zauważyć, że w tym województwie jest bisko 36% krajowego pogłowia świń. Jeśli więc w Wielkopolsce pojawi się kryzys, spowoduje destabilizację branży w całej Polsce.
Producenci świń cały czas alarmują o nieprawidłowościach związanych ze zwalczaniem ASF u dzików.
Obecna sytuacja związana z afrykańskim pomorem świń wymaga od myśliwych korzystania z chłodni do przechowywania tusz dzików. Tylko taka infrastruktura jest w stanie zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa sanitarnego oraz wysokich wymogów higieny obowiązujących każdego, kto bierze udział w odstrzale dzików będących rezerwuarem wirusa.
- Dla przykładu w powiecie międzychodzkim nadal brakuje specjalistycznej chłodni, a w powiecie międzyrzeckim (woj. lubuskie) myśliwi byli zmuszeni do jej zakupu z własnych środków. Warto nadmienić, że nie każde koło łowieckie jest w stanie pozwolić sobie na zakup takiego sprzętu. Fakt ten zauważyły nawet europejskie media i ministerstwa, a Niderlandy chcąc zachować bioasekurację i bezpieczeństwo w swoich graniach deklarują Polsce niezbędną pomoc - skomentował Aleksander Dargiewicz z POLPIG.
W kontrolowaniu rozprzestrzeniania się ASF w populacji dzików bardzo ważne jest uniemożliwienie kontaktu zwierząt zdrowych i chorych. Jednym z najważniejszych elementów tych działań jest zamknięcie przejść dla zwierząt przy drogach szybkiego ruchu, aby uniemożliwić przemieszczanie się zwierząt będących potencjalnymi nosicielami wirusa. Szczególnie zwraca się uwagę na zamknięcie wszystkich przejść dla zwierząt na autostradzie A2 oraz drogach ekspresowych S3, S5 i innych dróg podlegających pod Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.
- Przedstawiciel wojewody wielkopolskiego oświadczył, że mimo zamknięcia przejść nad drogami, ścieżki dolne nadal są otwarte i porusza się nimi fauna leśna - dodał Aleksander Dargiewicz z POLPIG.
Czytaj także: Rozmawiamy z hodowcami świń z Wielkopolski. Co mówią?