Problemy z uprawą pszenicy
W Europie pszenica jest w dobrej kondycji, gorzej z plantacjami w samej Polsce.
Jak podaje organizacja FAMMU/FAPA pszenica w Unii Europejskiej rokuje dobrze. Dzięki ładodnej zimie zapowiada sie urodzaj. Nie będzie on jednak tak duży, jak w ubiegłym roku.
Warto prześledzić, jakie są prognozy dla pszenicy w krajach, które produkują najwięcej pszenicy w Unii Europejskiej: Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii.
Można stwierdzić, że francuscy rolnicy coraz bardziej przekonują się do pszenicy. Areał pszenicy miękkiej jest tam najwyższy od 80 lat i wynosi 5,2 mln ha. Tamtejsze plantacje są w dobrej kondycji, na co złożyła się korzystna aura wiosną, łagodna zima i deszcze odnotowane w ostatnim czasie. Według Strategie Grains, Francja zbierze 39 mln ton pszenicy miękkiej, ODA ocenia je na 38,5 mln ton. Obie prognozy są mniejsze od ubiegłorocznego rekordowego wyniku wynoszącego ponad 40 mln ton.
O 1,7% mniejsze plony pszenicy niż w rekordowym ubiegłym roku mają zostać zebrane w Niemczech. Prognozuje się, że tamtejsi rolnicy zbiorą 26,1 mln ton pszenicy. Jest to więcej w porównaniu ze średnią z okresu ostatnich pięciu lat wynoszącą 25 mln ton.
Trzecią pozycję w produkcji pszenicy zwyczajnej zajmuje Wielka Brytania. Tam też prognozy sa pozytywne. Według ADAS, brytyjska pszenica ozima rozwija się w normalnym tempie.
Tego nie można powiedzieć o naszym kraju. W Polsce uprawy pszenicy ucierpiały w wyniku epizodów mrozu w I kwartale 2016 r. Jak oceniają analitycy Sparks przyczyni się to do konieczności przeprowadzenia przesiewów pszenicy ozimej na powierzchni obejmującej około 7-8% upraw.