Premie dla młodego rolnika i "małych". Chcą zmian w rozpatrywaniu wniosków
![](/media/cache/5c/e0/5ce0ee2c133e93eec4d3e7e55c882b87.jpg)
System, który funkcjonuje w tej chwili w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zakłada obsługę wniosków o premię dla młodego rolnika czy w programie Rozwój małych gospodarstw w biurach powiatowych zlokalizowanych w innych powiatach niż siedziba gospodarstwa, które ubiega się o wsparcie. To według niektórych rolników powoduje dodatkowe problemy związane z ich obsługą.
System rozpatrywania wniosków w ARiMR
O powrót ARiMR do rejonizacji w kontekście rozpatrywania wniosków premiowych do ministra rolnictwa, na wniosek podkarpackich rolników, zwróciła się Krajowa Rada Izb Rolniczych. W ten sposób wnioski byłyby rozpatrywane przez biura powiatowe w regionie, z którego pochodzą.
„Dzięki temu będzie można liczyć na lepsze zrozumienie lokalnych uwarunkowań i sprawniejsze rozpatrywanie wniosków” - czytamy w piśmie skierowanym do ministra rolnictwa.
Czytaj też: Rolnicy dostają pisma z ARiMR w sprawie dopłat. Kiedy trzeba zwrócić pieniądze?
Negatywna jakość obsługi wniosków premiowych?
Samorząd rolniczy dalej wskazuje, że „wprowadzenie elektronicznego systemu składania wniosków spowodowało sytuacje, w których wnioski z jednego województwa były rozpatrywane przez oddziały ARiMR na drugim końcu Polski”.
„Skierowanie obsługi wniosków do dowolnych biur powiatowych ARiMR przełożyło się negatywnie na jakość obsługi wniosków, ponieważ pracownicy Agencji rozpatrujący wnioski z jednej części Polski nie są w stanie ocenić racjonalności zakupu ze względu na położenie gospodarstwa na drugim końcu Polski” – dodał KRIR.
MRiRW: Wnioski rozpatrywane są w obrębie województw
Co na to ministerstwo rolnictwa? W przesłanej odpowiedzi wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski zaznaczył, że istotnie, począwszy od naborów przeprowadzonych w 2024 roku, ARiMR wprowadziła modyfikację w sposobie stosowania rozpatrywania wniosków, stosując tzw. wirówki. Dotyczy to interwencji premiowych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027:
1.11 Premie dla młodych rolników,
1.10.5 Rozwój małych gospodarstw
Dodał dalej, iż zgodnie ze zmienionym podejściem, sprawy są przekazywane do obsługi (na tych samych zasadach co dotychczas) tylko w obrębie biur powiatowych województwa, a nie w skali całego kraju.
„Jednakże wnioski takie nie mogą zostać przekazane do obsługi do biura powiatowego, zgodnego z powiatem miejsca zamieszkania/siedziby wnioskodawcy” - zaznaczył Stefan Krajewski.
Jednocześnie dodał, że wnioski w ramach interwencji PS WPR obsługiwane są w całym kraju w oparciu o takie same przepisy przy wsparciu systemu informatycznego, co zapewnia ich jednolity sposób oceny.
Czytaj też: Premia dla młodego rolnika - będą istotne zmiany!