Zła kondycja polskich gleb
"Ochrona bioróżnorodności gleby warunkiem zdrowia obecnych i przyszłych pokoleń" to temat projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Spójności.
19 kwietnia 2018 roku w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach odbyło się spotkanie informacyjne na temat projektu. Jest on realizowany jest od 1 stycznia 2018 roku, natomiast jego zakończenie datowane jest na 31.12.2019. Wiąże się z nim cykl szkoleń i warsztatów, w całej Polsce, których głównym celem jest edukacja w zakresie ochrony gleb użytkowanych rolniczo. Szczególnie projekt zajmuje się mikroorganizmami glebowymi oraz ich udziałem w poprawie jakości i żyzności ziem, a w konsekwencji także plonów.
W związku z tym, że postępuje coraz większa intensyfikacja rolnictwa, stosuje się coraz mniej nawozów organicznych, dlatego też mamy do czynienia z dość dużą biodegradacją gleby. Efektem tego, w kraju obecnie w zależności od regionu mamy od 40 do 70 procent gleb które zawierają mniej niż 2 procent substancji organicznej - podaje prof. dr hab. Stanisław Kaniszewski Zastępca Dyrektora ds. Naukowych Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.
Organizatorzy uważają, że przez nadmiernie odwodnienie, niewłaściwą uprawę roślin, pożary i zanieczyszczenia szkodliwymi substancjami zostaje uszkodzona wierzchnia warstwa próchnicza. Prowadzi to do degradacji gleb i skutkuje spadkiem ich żyzności. Dlatego też ważne jest. aby podnosić świadomość społeczeństwa na temat istotnej roli mikroorganizmów glebowych w procesach glebotwórczych.
Kolejnym celem twórców projektu jest edukacja w zakresie utylizacji odpadów organicznych. Jako świetne rozwiązanie podają oni kompostowanie, które odgrywa pozytywną rolę w utrzymaniu prawidłowej jakości gleby. Ważnym aspektem, jest także uczestnictwo mikroorganizmów w tworzeniu właściwej struktury glebowej oraz czynniki mające wpływ na kształtowanie się populacji mikroorganizmów.
W projekt zaangażowane są wiodące ośrodki naukowe, takie jak: Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski.
ZOBACZ TAKŻE: Jak sporządzić dobry kompost?