Żeby nie stracić płatności bezpośrednich
Rozpoczyna się czas zasiewów upraw ozimych, za które płatności bezpośrednie będę wypłacane już w ramach przyszłorocznego, nowego systemu dopłat bezpośrednich. Sprawdź, czy planując swoje zasiewy, spełniasz kryteria konieczne do otrzymania płatności za zazielenienia!
- Płatność za zazielenienia, czyli za praktyki rolnicze korzystne dla klimatu i środowiska, będzie płatnością obowiązkową w ramach płatności bezpośrednich na rok 2015, czyli wszyscy rolnicy ubiegający się o jednolitą płatność obszarową, otrzymają płatność za zazielenienie, jeśli oczywiście spełnią określone wymagania - wyjaśnia Marcin Jamry, kierownik krotoszyńskiego biura ARiMR. Praktyki te nie są bezwzględnie obowiązkowe dla wszystkich rolników. Otrzymanie płatności na zazielenienie nie będzie wiązało się z koniecznością dokonania jakichkolwiek zmian w sposobie gospodarowania w przypadku rolników, którzy prowadzą działalność rolniczą na powierzchni gruntów ornych mniejszej niż 10 ha i nie posiadają trwałych użytków zielonych lub planują przystąpić w 2015 r. do systemu dla małych gospodarstw bądź prowadzą gospodarstwo ekologiczne. - Pozostali będą zobowiązani do przestrzegania, na wszystkich hektarach kwalifikujących się do jednolitej płatności obszarowej, praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska, czyli: dywersyfikacji upraw, utrzymania trwałych użytków zielonych (TUZ) oraz utrzymania obszarów proekologicznych (EFA) - wymienia specjalista.
Dywersyfikacja upraw
W momencie rozplanowywania plantacji ozimych należy zwrócić szczególną uwagę na ogólną ilość upraw i ich powierzchni w strukturze zasiewów. - Wymagania związane z dywersyfikacją upraw, czyli utrzymaniem odpowiedniej liczby i powierzchni upraw na gruntach ornych, w gospodarstwie, w danym roku, różnią się w zależności od wielkości gospodarstwa. Posiadaczy od 10 do 30 hektarów gruntów ornych obowiązuje udział minimum dwóch różnych upraw, w tym uprawa główna nie powinna zajmować więcej niż 75% gruntów ornych. W gospodarstwach powyżej 30 hektarów gruntów ornych obowiązują trzy uprawy, w tym uprawa główna nie może zajmować więcej niż 75% gruntów, a dwie uprawy główne łącznie nie mogą zajmować więcej niż 95 % gruntów ornych - precyzuje specjalista.
Trwałe użytki zielone (TUZ)
Obowiązek utrzymania trwałych użytków zielonych związany jest z ich rolą, jaką spełniają w zachowaniu różnorodności biologicznej, a w szczególności w pochłanianiu dwutlenku węgla i ochronie gleby. - W ramach wymaganych praktyk, na obszarach Natura 2000 będzie obowiązywał zakaz przekształcania lub zaorywania wyznaczonych cennych przyrodniczo trwałych użytków zielonych, w tym obejmujących gleby torfowe i podmokłe. Obowiązkowe będzie również utrzymanie w kolejnych latach stosunku trwałych użytków zielonych do całkowitej powierzchni użytków rolnych zadeklarowanych przez rolnika w danym roku, nie będzie mógł zmniejszyć się o więcej niż 5 % w porównaniu do wskaźnika referencyjnego z roku 2015 - zaznacza specjalista.
Obszary proekologiczne (EFA)
Ten wymóg będzie dotyczył rolników posiadających ponad 15 ha gruntów ornych. Będą oni zobowiązani do zapewnienia, że obszar odpowiadający przynajmniej 5 % gruntów ornych ich gospodarstwa stanowi obszar proekologiczny. - Z tej praktyki wyłączone będą gospodarstwa, w których ponad 75% kwalifikujących się gruntów rolnych to trwałe użytki zielone, grunty wykorzystywane do produkcji trawy lub innych pasz zielnych lub uprawy rosnące pod wodą przez większą część roku lub przez znaczną część cyklu uprawy, lub połączenie wyżej wymienionych sposobów uprawy, pod warunkiem, że pozostałe grunty orne nie przekraczają 30 ha, oraz takie, gdzie powyżej 75% gruntów ornych jest wykorzystywanych do produkcji trawy lub innych pasz zielnych, stanowią grunt ugorowany, objętych uprawami roślin strączkowych lub połączenie ww. sposobów uprawy, również pod warunkiem, że pozostałe grunty orne nie przekraczają 30 ha - wymienia Marcin Jamry. Obszary proekologiczne z zasady powinny znajdować się na gruntach ornych danego gospodarstwa rolnego, z wyjątkiem obszarów gospodarstwa rolnego objętych zagajnikami o krótkiej rotacji i obszarów zalesionych. Do obliczania ich powierzchni wykorzystywane będą współczynniki konwersji i ważenia. W przypadku elementów krajobrazu i stref buforowych, obszary proekologiczne mogą również przylegać do gruntów ornych gospodarstwa rolnego zadeklarowanych przez rolnika. Rolnicy, których gospodarstwa rolne znajdują się w bliskiej odległości, będą mieli możliwość wspólnej realizacji obowiązku utrzymywania obszarów proekologicznych.