Za kogo budżet państwa może opłacić składkę KRUS?
Sprawujesz osobistą opiekę nad dzieckiem - sprawdź, czy twoją składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe może opłacić państwo.
Od minionego roku osoba sprawująca osobistą opiekę nad dzieckiem własnym, małżonka lub dzieckiem przysposobionym, może być zwolniona z opłacania składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, zrobi to za nią państwo. - Opłacenie tej składki odbywać się może za następujące osoby: rolnika i domownika podlegającego ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy bądź domownika lub jego członka rodziny, który nie podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników. W takim wypadku osoba sprawująca osobistą opiekę nad dzieckiem, musi złożyć dodatkowo wniosek o objęcie ubezpieczeniem emerytalno-rentowym - wyjaśnia Henryk Prokopczuk, kierownik placówki terenowej KRUS w Krotoszynie. Natomiast ubezpieczenie chorobowe, macierzyńskie, wypadkowe i zdrowotne opiekun dziecka opłaci we własnym zakresie.
Przez 3 lub 6 lat
Uprawnienie do finansowania składki z budżetu państwa przyznawane jest na czas ściśle określony w przepisach. – Finansowanie może odbywać się przez okres 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 5. Roku życia. Natomiast w przypadku opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym przez 6 lat i nie dłużej niż do ukończenia przez nie 18. roku życia - podkreśla specjalista. Składka opłacana jest z budżetu państwa od dnia złożenia wniosku.
Na jakich warunkach?
Chcąc uzyskać prawo do pokrycia kosztów składki emerytalno- rentowej z budżetu państwa, należy w pierwszej kolejności złożyć wniosek. - Wniosek dostępny jest zarówno we wszystkich placówkach, jak i na stronie internetowej www.krus.gov.pl. - informuje Henryk Prokopczuk. Dodatkowo należy załączyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego - orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności. Istotne jest również spełnienie kilku warunków. – Osoba sprawująca osobistą opiekę nad dzieckiem nie może podlegać innemu ubezpieczeniu społecznemu i nie może posiadać ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, w tym do emerytury lub renty. Ponadto rolnik czy domownik prowadzący jednocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą lub współpracujący przy jej prowadzeniu, musi zaprzestać prowadzenia tej działalności albo zawiesić jej wykonywanie bądź współpracę przy jej prowadzeniu w okresie sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem – zaznacza kierownik krotoszyńskiej placówki KRUS-u. - Oczywiście drugi rodzic nie może równocześnie korzystać z tego samego prawa oraz nie może podlegać prawu do finansowania składek w ZUS m.in. z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego czy przebywania na urlopie wychowawczym – dodaje.
Obowiązkiem osoby korzystającej z omawianego prawa jest informowanie, w ciągu 14 dni, KRUS-u o wszelkich okolicznościach mających wpływ na podleganie ubezpieczeniu i finansowaniu, czyli np. podjęciu zatrudnienia czy innej aktywności zawodowej, które powodują obowiązek podlegania innemu ubezpieczeniu społecznemu, oraz o rozpoczęciu lub wznowieniu pozarolniczej działalności gospodarczej.