Wyższe dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny
Unia Europejska interweniuje w rynek żywca wieprzowego. Jaką pomoc proponuje?
O około 17 – 20% wzrosną stawki dopłat dla zakładów mięsnych do prywatnego przechowywania wieprzowiny.
Wnioski o pomoc będzie można składać od 4 stycznia 2016 r. Wsparciem objęte będą tusze/półtusze i niektóre elementy wieprzowe (m.in. szynki, boczki, łopatki, przodki, schaby, karkówki oraz tłuszcz podskórny). Okres przechowywania (okres objęty dopłatą) wynosić będzie 90, 120, 150 dni. Jak podaje Agencja Rynku Rolnego stawki dopłat w porównaniu z obowiązującymi w 2015 r. podwyższono o ok.17-20 % (w zależności od asortymentu i okresu przechowywania).
Komisja Europejska opublikowała Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2015/2334 z dnia 14 grudnia 2015 r., wprowadzające prywatne przechowywanie wieprzowiny oraz ustalające z góry stawkę dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny.
Ten mechanizm ma na celu wsparcie sektora wieprzowiny. Dopłata udzielana jest wszystkim przedsiębiorcom, którzy zawarli z Agencją Rynku Rolnego umowę na dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny i wypełnili odpowiednie warunki.
Minimalna ilość wieprzowiny, jaka może zostać objęta umową na dopłaty wynosi: 10 ton dla produktów bez kości i 15 ton dla pozostałych produktów.
Kwota dopłaty z euro na złotówki przeliczana będzie według ostatniego kursu walutowego wyznaczonego przed pierwszym dniem miesiąca, w którym miał miejsce termin operacyjny. Natomiast terminem operacyjnym dla przeliczania dopłaty będzie pierwszy dzień umownego okresu przechowywania.
Na jaką dopłatę mogą liczyć zakłady mięsne? W zależności od długości terminu przechowywania i określony asortyment przewidziana jest pomoc w wysokości od 210 do 305 euro do tony.
Więcej informacji w załącznikach poniżej: