Wykluczeni z programu wsparcia małych gospodarstw
Zgodnie z obecnymi planami w styczniu ruszy program unijny „Restrukturyzacja małych gospodarstw”. Kto nie będzie mógł skorzystać z tej pomocy?
Pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przewidują, że chęć uczestnictwa w nim wyrazi duża grupa rolników. - Zakładamy, że zainteresowanie tym wsparciem będzie spore, gdyż ponad 70% gospodarstw w Polsce zaliczanych jest do grona gospodarstw małych - mówi Krzysztof Adamkiewicz, dyrektor Oddziału Regionalnego ARiMR w Poznaniu.
Program, zgodnie z którym wsparcie finansowe trafi do najmniejszych gospodarstw, jest zupełnie nowym działaniem, nie mającym swego odpowiednika w poprzednich latach. Dofinansowanie wypłacane w formie premii w dwóch ratach, odpowiednio 80% i 60%, wyniesie 60 tys. zł. - Beneficjentami mogą być rolnicy ubezpieczeni w KRUS w pełnym zakresie przez 24 miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy oraz posiadający gospodarstwo rolne złożone z co najmniej 1 ha użytków rolnych, którego wielkość ekonomiczna jest jednocześnie mniejsza niż 10 tys. euro - tłumaczy Krzysztof Adamkiewicz.
Czytaj także: KRIR: Dopłaty za 2016 rok są zbyt niskie KLIK
Założeniem przedstawionego biznesplanu powinno być osiągnięcie wielkości ekonomicznej gospodarstwa w wysokości co najmniej 10 tys. euro. Wykazany wzrost musi wynieść minimum 20% w stosunku do roku bazowego i być efektem restrukturyzacji gospodarstwa osiągniętej poprzez następujące kierunki: produkcja żywności; produkcja nieżywnościowych produktów rolnych; przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie.
Ważne! Z „Restrukturyzacji małych gospodarstw” nie będą mogły skorzystać osoby, które wcześniej uczestniczyły w takich programach jak: „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Premia dla młodych rolników”, „Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” w PROW 2014-2020. Wyłączeni ze wsparcia są także beneficjenci, którzy skorzystali ze środków z podobnych programów w PROW 2007-2013: „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”, „Ułatwianie startu młodym rolnikom”.