Walczą o wcześniejszą emeryturę dla rolników
Zgodnie z obowiązującymi przepisami po 2017 r. rolnicy nie będą mogły przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni). Izby Rolnicze chcą, by się to zmieniło.
Do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi 30 maja wystąpił zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych z wnioskiem o podjęcie inicjatywy zmiany przepisów, które umożliwią rolnikom przechodzenie na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn.
Przypomnijmy, że Ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw obniżyła wiek emerytalny i przywróciła stan sprzed 1 stycznia 2013 roku, ale nie przywróciła rolnikom możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę w KRUS. 1 stycznia 2018 r. rolnicy utracą prawo do wcześniejszych emerytur.
- Z tego prawa nie korzystają wszyscy rolnicy, a tylko ci, którzy z powodu wieloletniej ciężkiej pracy nie czują się na siłach, by dalej prowadzić gospodarstwo. Zasadne są więc argumenty przedstawiane przez rolników, że praca w rolnictwie jest bardzo trudna, sprzyja zachorowaniu na wielu chorób, wymagająca nienormowanego czasu pracy bez prawa do urlopu, czy innych świadczeń, które przysługują innym grupom zawodowym - tłumaczy zarząd KRIR.
Poza tym rolnicy chcą przechodzić na wcześniejszą emeryturę, by móc przekazać gospodarstwa swoim dzieciom, które zechcą kontynuować pracę swoich rodziców. - Przejęcie gospodarstwa przez rolnika w wieku poniżej 40 lat pozwala na skorzystanie ze środków na rozwój gospodarstwa i zapewnia dobry start zawodowy. Zapewnia wymianę pokoleń na wsi i ciągłość pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych - stwierdza samorząd rolniczy.
KRIR dodaje, że brak możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę rolników od 2018 r. spowoduje, że następcy oczekując na emeryturę rodziców nie będą mogli skorzystać z działań „młodego rolnika” i nie będą mogli pozyskać dofinansowania na rozwój swoich gospodarstw. - Może to spowodować, że wiele młodych osób opuści gospodarstwa rodziców poszukując pracy poza rolnictwem, co może doprowadzić w dalszej perspektywie do wyludnienia obszarów wiejskich, tak powszechnie występującego w krajach UE15 - zaznacza KRIR.