Senacka komisja obradowała nad ubezpieczeniem zdrowotnym rolników
Wszystko wskazuje na to, że ubezpieczenie zdrowotne rolników pozostanie dna dotychczasowych zasadach. Projekt ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych bez poprawek przyjęła senacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi miało miejsce 6 grudnia. Przyjęcie ustawy było konieczne aby zapewnić ciągłość funkcjonowania powszechnego systemu opieki zdrowotnej dla rolników i członków ich rodzin oraz domowników. Ustawa z dnia 13 stycznia 2012 r. o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012–2016, pierwotnie miała obowiązywać do końca 2012 r., następnie była przedłużana, a z upływem roku 2016 traci moc. Nowelizacja ustawy natomiast wprowadza na stałe do systemu prawnego uregulowania obejmujące ubezpieczenie zdrowotne rolników.
Ustawa podtrzymuje uregulowania funkcjonujące dotychczas - zawiera rozwiązania w zakresie wysokości miesięcznej składki na dotychczasowych zasadach, nie zmienia zasad finansowania przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego składek w gospodarstwach rolnych poniżej 6 hektarów przeliczeniowych, a także zasad ustalania podstawy wymiaru składki dla rolników prowadzących działalność w zakresie działów specjalnych, jak również przy ustalaniu wysokości składek, zachowuje przyjętą różnicę w stosunku do prowadzących działalność w zakresie działów specjalnych oraz pozostałych rolników.
Czytaj także: KRUS. Sprawdź rolniku, kiedy zmniejszą lub zawieszą ci emeryturę KLIK
Druga zmiana odnosi się do rad oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia, które dotychczas były powoływane przez ministra właściwego do spraw zdrowia, a obecna ustawa przekazuje ich powoływanie właściwym wojewodom. Ustawa wejdzie w życie od dnia 1 stycznia 2017r.