Rząd szykuje ułatwienia dla biogazowni rolniczych
Rząd proponuje zmiany zasad w zakresie wytwarzania, obrotu i wykorzystywania w rolnictwie produktów biogazowych.
Projekt zmian ustawy o nawozach i nawożeniu skierowano już do szerokich konsultacji i zamieszczono na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Termin na zgłaszanie uwag upływa 27 stycznia 2017 r.
- Proponowane zmiany to wprowadzenie przejrzystych zasad w zakresie wytwarzania, obrotu i wykorzystywania w rolnictwie produktów biogazowych, z jednoczesnym zagwarantowaniem bezpieczeństwa ich stosowania oraz nadzoru odpowiednich służb kontrolnych - wyjaśnia resort rolnictwa.
Propozycja zmiany wspomnianej ustawy jest realizacją Programu Działań MRiRW na lata 2015-2019.
- Zmiany mają na celu dalszy rozwój biogazowi rolniczych na obszarach wiejskich. Opracowanie projektu wynika z potrzeby skutecznej realizacji celów określonych w rządowym dokumencie pn.: „Kierunki budowy biogazowni rolniczych na lata 2010-2020”, gdzie rozwiązania w zakresie nawozów i nawożenia stanowią jedno z działań za które odpowiada Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - informuje MRiRW.
Resort rolnictwa zwraca uwagę na to, że dostępne badania naukowe potwierdzają możliwość zmniejszenia oddziaływania działalności rolniczej i przetwórstwa rolno-spożywczego na środowisko naturalne poprzez wykorzystanie w biogazowniach rolniczych surowców rolniczych, produktów ubocznych, odpadów oraz pozostałości z produkcji rolniczej oraz przetwórstwa rolno-spożywczego. - Tym samym biogazownie stają się jednym z podstawowych rozwiązań, które umożliwia sprostanie rosnącym wymaganiom w zakresie ochrony środowiska oraz zapewnia konkurencyjność krajowego sektora rolno-żywnościowego na rynku europejskim i światowym – twierdzi ministerstwo rolnictwa.
MRiRW uważa, że dotychczasowe rozwiązania prawne, regulujące kwestię nawozowego wykorzystania produktów pofermentacyjnych z biogazowni rolniczych, powodują bardzo duże obciążenia administracyjne zwiększając koszty stosowania tego rodzaju środków nawozowych.
Zdaniem resortu rolnictwa, proponowane zmiany ustawy wpisują się także w program Komisji Europejskiej, dotyczący gospodarki w obiegu zamkniętym, który ma na celu działania wspomagające „zamknięcie obiegu” produktów, co pozwali uzyskać maksymalne wykorzystanie surowców, produktów i odpadów, przyczyniając się do oszczędności energii, zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i ochrony środowiska.
- Tagi:
- przepisy
- MRiRW
- biogazownia