Restrukturyzacja małych gospodarstw - co trzeba wiedzieć?
Najważniejsze informacje o premi 60 tys. zł dla małych gospodarstw.
Oczekiwany od dłuższego czasu program restrukturyzacja małych gospodarstw po raz pierwszy ma ruszyć w marcu 2017 r. Wydaje się być bardzo atrakcyjny, bo środki unijne (maksymalnie 60 tys. zł) mają zostać przekazane w ramach premii. Oznacza to, że beneficjent nie będzie musiał najpierw wyłożyć pieniędzy z własnej kieszeni (tak jest w przypadku Modernizacji gospodarstw rolnych). Poza tym najpierw otrzymujemy pieniądze, a dopiero później je rozliczamy okazując się w Agencji rachunkami i fakturami.
O premię może ubiegać się osoba posiadają co najmniej 1 ha i ubezpieczona w KRUS. Poza tym wielkość ekonomiczna jego gospodarstwa nie może być większa niż 10 tys. euro. Jak to obliczyć? Wielkość ekonomiczna gospodarstwa (SO) to standardowa nadwyżka bezpośrednia dla hektara uprawy lub sztuki zwierzęcia wyrażona w euro. W Internecie dostępny jest kalkulator SO, dzięki któremu w łatwy i szybki sposób można obliczyć samemu te wartości dla własnego gospodarstwa. Poza tym z „Restrukturyzacji małych gospodarstw” nie będą mogły skorzystać osoby, które wcześniej uczestniczyły w takich programach jak: Modernizacja gospodarstw rolnych, Premia dla młodych rolników, Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej w PROW 2014-2020. Wyłączeni ze wsparcia są także beneficjenci, którzy skorzystali ze środków z podobnych programów w PROW 2007-2013: Modernizacja gospodarstw rolnych, Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej, Ułatwianie startu młodym rolnikom.
Najważniejszymi warunkami do spełnienia po podpisaniu umowy z Agencją będzie realizacja wcześniej sporządzonego biznesplanu, doprowadzenie do wzrostu wielkości ekonomicznej gospodarstwa powyżej 10 tys. euro. Ponadto wzrost ten musi wynieść minimum 20% w stosunku do roku bazowego. Poza tym po osiągnięciu tego wzrostu beneficjent będzie zobowiązany do zachowania go przez okres 5 lat od dnia otrzymania II raty płatności. Poza tym będzie musiał prowadzić uproszczoną rachunkowość rolną.
Na co można przeznaczyć środki? Zgodnie z zapisami PROW, restrukturyzacja powinna być osiągnięta poprzez następujące kierunki: produkcja żywności, produkcja nieżywnościowych produktów rolnych oraz przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie.
Już po realizacji przedsięwzięcia premię trzeba będzie rozliczyć przedstawiając faktury i rachunki potwierdzające poniesione koszty.