Przekroczona kwota renty wdowiej? KRUS: Te świadczenia ulegną obniżeniu

Pierwsze wypłaty renty wdowiej będą realizowane już od 1 lipca 2025 roku. Przepisy ustawy z dn. 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, weszły w życie 1 stycznia 2025 r. Wnioskodawcy wciąż mają wiele pytań odnośnie zasad przyznawania świadczenia. KRUS wyjaśnia na swej stronie wątpliwości, odpowiadając na najczęściej zadawane pytania.
Renta wdowia: Jaką kwotę można pobierać maksymalnie?
Wysokość pobieranej renty wdowiej nie może przekroczyć trzykrotności kwoty najniższej emerytury. Po tegorocznej, marcowej waloryzacji świadczeń kwota najniższej emerytury to 1 878,91 zł. Trzykrotność tej kwoty wynosi 5 636,73 zł. Jak przypomina KRUS, w maksymalnej kwocie renty wdowiej są uwzględniane wskazane w ustawie świadczenia, takie jak m.in.:
- świadczenia wchodzące w skład zbiegu, czyli np. emerytura i renta rodzinna,
- dodatki wypłacane razem ze świadczeniami np. ryczałt energetyczny lub dodatek pielęgnacyjny,
- świadczenie honorowe dla stulatków,
- renty i emerytury, które w trybie specjalnym przyznał Prezes Rady Ministrów,
- zagraniczne renty i emerytury wypłacane przez instytucje z państw innych niż państwa członkowskie EU/EFTA i Wielka Brytania.
Czytaj też: Bezpłatne wakacyjne turnusy dla dzieci rolników z KRUS. Ale trzeba złożyć wniosek
Przekroczenie maksymalnej kwoty świadczeń w zbiegu. Które z nich zostanie zmniejszone?
Jeśli kwota świadczeń w zbiegu jest wyższa niż trzykrotność kwoty najniższej emerytury (5 636,73 zł), jedno ze świadczeń zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia. KRUS wyjaśnia, które ze świadczeń zostanie pomniejszone w pierwszej kolejności. Jako pierwsze zostaną zmniejszone świadczenia finansowane z budżetu państwa:
- świadczenia z zaopatrzenia emerytalno-rentowego żołnierzy zawodowych,
- świadczenia z zaopatrzenia emerytalno-rentowego funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Biura Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej,
- inne świadczenia.
W dalszej kolejności zostaną pomniejszone świadczenia finansowane z: Funduszu Emerytalno-Rentowego KRUS, Funduszu Pracy, Funduszu Emerytur Pomostowych i Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Kto może wnioskować o prawo do zbiegu świadczeń?
Wniosek o rentę wdowią mogą składać kobiety (co najmniej 60 lat) i mężczyźni (co najmniej 65 lat), będący wdowcami i spełniający dodatkowe warunki:
- pozostawanie we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka,
- nabycie prawa do renty rodzinnej po małżonku nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat (dla kobiet) lub 60 lat (dla mężczyzn),
- wnioskodawca nie jest aktualnie w związku małżeńskim.
Prawo do renty wdowiej umożliwia pobieranie własnego świadczenia łącznie z rentą rodzinną po małżonku. Jedno ze świadczeń w zbiegu będzie wypłacane w całości, drugie w wysokości 15 proc. Co ważne, od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie będzie wypłacane w wysokości 25 proc.
Czytaj też: Kiedy można wykopać staw bez pozwolenia? Przepisy mówią jasno
Do kiedy przyjmowane są wnioski o rentę wdowią?
Wnioski o rentę wdowią są przyjmowane na bieżąco. Prawo do świadczeń w zbiegu jest przyznawane od miesiąca złożenia wniosku, ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r. Aby otrzymać świadczenie w zbiegu już od początku lipca, wniosek należy złożyć najpóźniej do 31 lipca 2025 r. Osoby otrzymujące tylko jedno świadczenia (tu np. emerytura) powinny także złożyć wniosek o przyznanie renty rodzinnej (wniosek o rentę rodzinną i rentę wdowią można składać razem).
Wniosek o rentę wdowią (formularz ERWD) można pobrać ze strony internetowej KRUS. Uzupełniony dokument składa się drogą elektroniczną (skrzynka podawcza KRUS-ePUAP), pocztą lub osobiście w dowolnej jednostce KRUS.
Czytaj też: Kiedy rolnik może wystąpić o zasiedzenie gruntu?