Prawie miliard zł dopłat do ubezpieczeń upraw
Z początkiem kwietnia ruszy wiosenne ubezpieczanie upraw. Czy wszyscy zainteresowani rolnicy będą mogli zawrzeć z ubezpieczalnią polisę z dopłatą z budżetu państwa?
Prawie miliard złotych w tym roku przeznaczył rząd na dofinansowania do ubezpieczeń rolnych. Głównie dotyczą one upraw. Do zagospodarowania aż tak znacznej sumy na dopłaty, polityków zmusiła ubiegłoroczna sytuacja, w której nie wszyscy rolnicy, chcący ubezpieczyć swoje uprawy, mogli to robić. Środki wyczerpywały się już w pierwszych godzinach trwania kampanii. W tym roku, miejmy nadzieję, że problemu z brakiem pieniędzy, nie będzie.
Po raz pierwszy w system ubezpieczeń upraw z dopłatą weszły dwie firmy: Pocztowe TUW oraz InterRisk. PZU ogłosił, że wysokość limitu na dopłaty do składek, którą otrzymał na ten rok od ministerstwa rolnictwa, jest dwukrotnie wyższa od tej z ostatniego roku. Ubezpieczalnie są już gotowe do wiosennej sprzedaży ubezpieczeń, zgodnie z przepisami nowej ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Rolnicy będą mogli kupować ubezpieczenia już od pierwszych dni kwietnia. - Oferta jest bardzo elastyczna. Każdy będzie mógł wybrać zakres ochrony odpowiedni dla jego upraw, w tym także minipakiety składające się z pojedynczych ryzyk - podał PZU.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich dopłaty z budżetu państwa do składek ubezpieczenia będą przysługiwały producentom rolnym w wysokości do 65% składki w przypadku zawarcia przez producenta rolnego umowy ubezpieczenia zawierającej pakiet rodzajów ryzyka i określenia przez zakład ubezpieczeń stawki taryfowej nie przekraczających 9% sumy ubezpieczenia. W przypadku upraw prowadzonych na użytkach rolnych klasy V i VI powyższa stawka taryfowa będzie mogła zostać określona w wyższej wysokości, tj. odpowiednio 12% i 15% sumy ubezpieczenia tych upraw.
W 2017 roku obowiązuje przepis przejściowy, umożliwiający ubezpieczenie przez producenta rolnego upraw rolnych od jednego lub łącznie od kilku wybranych rodzajów ryzyka, z zachowaniem możliwości skorzystania z dofinansowania z budżetu państwa do składek ubezpieczenia. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku przekroczenia przy sumie 10 ryzyk stawki taryfowej ponad odpowiednio 9%, 12% lub 15%, dopłaty do tych stawek będą pomniejszane proporcjonalnie do procentu ich podwyższenia.
Polska, zgodnie z decyzją MRiRW, przeznacza blisko 1 mld zł na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych. Jest to kwota ponad czterokrotnie większa niż w poprzednich 9 lat, od kiedy trwa system obowiązkowego ubezpieczenia upraw rolnych.