Poznaj 7 nowych kryteriów wydzierżawiania ziemi
Od października obowiązują nowe przepisy dotyczące oddawania w dzierżawę państwowych gruntów rolnych.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) od września zastępuje Agencję Nieruchomości Rolnych (ANR). To on teraz zajmuje się m.in. regulacją obrotu gruntami rolnymi należącymi do Skarbu Państwa. W październiku wyszło nowe zarządzenie, które m.in. określa zasady wydzierżawiania gruntów rolnikom.
Wcześniej o tym, którzy rolnicy mogli mieć pierwszeństwo w wygraniu przetargów na dzierżawę gruntów rolnych decydowały rady terenowe przy oddziałach regionalnych Agencji Nieruchomości Rolnych. Teraz uznano, że nalezy wprowadzić te same kryteria w całej Polsce. Oto one:
1. Odległość siedziby gospodarstwa rolnego oferenta od nieruchomości Zasobu - liczba punktów 15. Im bliżej rolnik posiada gospodarstwo do działki, którą chce wydzierżawiać, tym otrzymuje więcej punktów.
Pomiaru dokonuje KOWR w linii prostej na podstawie mapy cyfrowej, od najbliżej wysuniętej granicy działki wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego oferenta będącej jego własnością lub znajdującej się w użytkowaniu wieczystym lub dzierżawionej z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa i zgłoszonej co najmniej 12 miesięcy przed datą publikacji ogłoszenia przetargu do ewidencji producentów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jako siedziba gospodarstwa, do najbliżej wysuniętej granicy nieruchomości wystawianej do przetargu.
Czytaj także: KOWR - nowa instytucja dla rolników już działa
2. Odległość nieruchomości rolnej będącej przedmiotem własności lub użytkowania wieczystego lub dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oferenta od nieruchomości Zasobu będącej przedmiotem przetargu - liczba punktów 15.
Im bliżej rolnik posiada gospodarstwo do działki, którą chce wydzierżawiać, tym otrzymuje więcej punktów.
Pomiaru dokonuje KOWR w linii prostej na podstawie mapy cyfrowej, od najbliżej wysuniętej granicy działki w skład której wchodzą użytki rolne, będącej własnością lub znajdującej się w użytkowaniu wieczystym rolnika lub dzierżawionej z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa - od co najmniej 12 miesięcy przed datą publikacji ogłoszenia przetargu i wchodzącej w skład jego gospodarstwa rolnego. W przypadku gdy podana w ofercie działka, graniczy z wystawioną do przetargu nieruchomością Zasobu, wówczas oferta za przedmiotowe kryterium powinna otrzymać max. liczbę punktów. Zero punktów otrzymują oferty, w których wskazana działka oddalona jest od nieruchomości wystawianej do przetargu o co najmniej 15 km. Pozostali uczestnicy przetargu otrzymują liczbę punktów proporcjonalną do odległości wynikającej z oferty.
3. Powierzchnia nieruchomości rolnych nabytych lub wydzierżawionych z Zasobu – liczba punktów 30.
Rolnik, który jeszcze nigdy nie nabył gruntów państwowych, otrzyma maksymalną liczbę 30 punktów.
Oferenci, którzy na dzień składania oferty nabyli lub są dzierżawcami gruntów rolnych z Zasobu o łącznej powierzchni UR równej lub większej niż 3-krotność średniej powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w danym województwie otrzymują zero punktów. Oferenci którzy nie nabyli, ani nie są dzierżawcami gruntów rolnych z Zasobu, otrzymują max. liczbę punktów. Pozostali uczestnicy przetargu, otrzymują liczbę punktów proporcjonalną do powierzchni podanej w ofercie.
4. Kryterium wieku - liczba punktów 10.
Młodszy rolnik ma szansę na większą liczbę punktów.
Jeżeli oferentem jest rolnik, który w dniu ogłoszenia wykazu nieruchomości Zasobu przeznaczonych do dzierżawy ma nie więcej niż 40 lat (nie ukończyła 41 lat) i utworzył po raz pierwszy gospodarstwo rolne w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed datą publikacji ogłoszenia przetargu, wskazana działka(i) powinna wchodzić w skład gospodarstwa na dzień jego utworzenia (data zawarcia aktu notarialnego lub umowy dzierżawy gruntów z Zasobu WRSP).
5. Intensywność produkcji zwierzęcej w gospodarstwie oferenta - liczba punktów 15.
Im rolnik posiada większa produkcję zwierzęcą, tym otrzyma więcej punktów.
Ocena dokonywana jest na podstawie obsady inwentarza żywego w sztukach dużych [Dużych Jednostkach Przeliczeniowych - DJP] w przeliczeniu na 1 ha UR, według średniorocznej obsady w poprzednim roku. Przeliczeń sztuk zwierząt na duże jednostki przeliczeniowe inwentarza (DJP) dokonuje KOWR, korzystając ze współczynników przeliczeniowych podanych w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9.11.2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 71).
Czytaj także: Miałeś wypadek przy pracy? Nie zawsze przysługuje ci odszkodowanie
Informacja o liczbie zwierząt w Dużych Jednostkach Przeliczeniowych – DJP (lub poszczególnych gatunków, ich płci i wieku) za poprzedni rok, powinna być wydana przez ARiMR (dotyczy zwierząt dla których ARiMR prowadzi taką ewidencję: bydła, owiec, kóz i świń). W pozostałych przypadkach, KOWR przyjmuje oświadczenie rolnika [wg. wzoru] wraz z dokumentami i dokonuje przeliczeń.
Punkty za to kryterium przyznawane są za chów gatunków gospodarskich, wymienionych w ustawie z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich. Maksymalną liczbę punktów otrzymują oferty, w których obsada DJP/ha UR jest równa 1,5 i większa. Mniejsza obsada otrzymuje proporcjonalnie mniej punktów. W przypadku gdy skala produkcji zwierzęcej jest mniejsza niż minimum podane dla poszczególnych gatunków we wzorze załącznika do ofert albo braku produkcji zwierzęcej – oferta za to kryterium otrzymuje zero punktów.
6. Powierzchnia użytków rolnych, stanowiących dzierżawę, użytkowanie wieczyste i własność rolnika i jego małżonka - liczba punktów 25.
Im rolnik ma mniej gruntów, tym otrzyma więcej punktów.
Powierzchnia użytków rolnych stanowiących dzierżawę, użytkowanie wieczyste i własność rolnika i jego małżonka podawana jest na dzień składania oferty.
7. Kryterium uzgodnione z terenową radą społeczną (po jej powołaniu) - liczba punktów 10.
Ubezpieczenie w KRUS
Po powołaniu rady terenowej, to rada ustala kryteria. Przyjęcie dodatkowego kryterium, wysokości punktów i zasad ich przyznawania musi zostać zaakceptowane przez Dyrektora Generalnego KOWR. Takim kryterium może być np. ubezpieczenie w KRUS.