Pomoc dla poszkodowanych przez suszę
Rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia suszy, mogą liczyć na pomoc w ramach działania „Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych i katastrof oraz wprowadzanie odpowiednich środków zapobiegawczych”.
Uruchomienie tego działania, finansowanego z PROW 2014 - 2020, zapowiedział 27 lipca na konferencji we Wrocławiu minister rolnictwa Marek Sawicki. W gminach, które dotknęła susza (ich wykaz znajduje się na stronie Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa), trwa przyjmowanie wniosków i szacowanie strat przez komisje powołane przez wojewodów. Protokoły komisji będą stanowiły podstawę do udzielenie wsparcia finansowego przez ARiMR.
Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, producenci rolni mogą korzystać z następujących form pomocy:
- z kredytów preferencyjnych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej. Oprocentowanie kredytu dla rolnika wynosi aktualnie:
2,09% w skali roku dla kredytów na wydatki bieżące dla rolników, którzy posiadają polisę ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich przynajmniej od jednego ryzyka,
3,14% w skali roku dla kredytów na wydatki bieżące dla rolników, którzy nie posiadają polisy ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich,
3% w skali roku dla kredytów na odtworzenie środków trwałych;
- odroczenia terminu płatności składek i rozłożenia ich na dogodne raty, a także umorzenie w całości lub w części bieżących składek z tytułu ubezpieczenia społecznego rolników - na wniosek rolnika złożony do KRUS-u;
- odroczenia i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz ulg w opłatach czynszu, a także umorzeń raty płatności czynszu z tytułu umów dzierżawy - na wniosek rolnika złożony do Agencji Nieruchomości Rolnych;
- ulg w podatku rolnym udzielanych przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast - na wniosek rolnika złożony do urzędu gminy.
Pomoc w spłacie zobowiązań wobec Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, gminy oraz Agencji Nieruchomości Rolnych jest udzielana w formie de minimis.
Uruchomienie dodatkowej formy pomocy (maksymalnie do wysokości równowartości 15 000 euro) ze środków Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w wysokości stanowiącej iloczyn stawki pomocy i powierzchni upraw, na której wystąpiły szkody co najmniej na powierzchni 70% upraw rolnych wymaga: wyszacowania szkód, ustalenia terminu naboru wniosków, ustalenia stawki pomocy na 1 hektar upraw, na której wystąpiły szkody.