Pomoc dla poszkodowanych producentów mleka - wstępne podsumowanie naboru
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zakończyła przyjmowanie wniosków od rolników, którzy w latach 2018-2020 przynajmniej przez rok utrzymywali bydło mleczne i co najmniej raz nie otrzymali zapłaty za mleko sprzedane podmiotowi, który ogłosił upadłość.
Do biur powiatowych ARiMR wpłynęły dotychczas 543 wnioski o taką pomoc. Nie są to jednak ostateczne dane. Te poznamy dopiero wtedy, gdy do Agencji dotrą również wnioski złożone przez rolników za pośrednictwem poczty.
O wsparcie można było starać się od 29 listopada 2021 r. Pomoc skierowana była do: mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, którym został nadany numer identyfikacyjny w systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
Wysokość wsparcia dla poszkodowanych producentów mleka nie może przekroczyć:
1. Kwoty utraconego dochodu z tytułu sprzedaży mleka w roku, w którym producent rolny nie otrzymał zapłaty za sprzedane mleko, obliczonego jako różnica między iloczynem liczby litrów mleka sprzedanych w roku, za który jest składany wniosek o udzielenie pomocy i średniej ceny sprzedaży mleka uzyskanej w tym roku, a iloczynem średniej liczby litrów mleka sprzedanych:
- w kolejnych trzech latach przed rokiem, za który jest składany wniosek o udzielenie pomocy i średniej ceny sprzedaży mleka w tym okresie albo
- w ciągu trzech lat z okresu pięcioletniego poprzedzającego rok, za który jest składany wniosek o udzielenie pomocy i średniej ceny sprzedaży mleka w tym okresie, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wartości utraconego dochodu;
2. 80% kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur bądź rachunków, lub innych dowodów potwierdzających sprzedaż mleka, lub listy wierzytelności, lub innego dokumentu potwierdzającego istnienie wierzytelności producenta rolnego wobec upadłego podmiotu, z tytułu nieotrzymania przez tego producenta rolnego zapłaty za sprzedane mleko w latach 2018-2020, sporządzonych przez syndyka masy upadłościowej:
- netto – w przypadku producenta rolnego podatnika podatku od towarów i usług,
- brutto – w przypadku producenta rolnego będącego rolnikiem ryczałtowym w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.
Czytaj także:
Rada Ministrów przyjęła Plan Strategiczny dla WPR
- Tagi:
- dla
- producentów
- mleka
- Pomoc
- poszkodowanych