Dochody rolników i stabilizacja rynków. Priorytety polskiej prezydencji w UE
– Ostatnie lata wyraźnie pokazały, jak istotne jest europejskie rolnictwo i jak ważną rolę pełnią europejscy rolnicy, zapewniając bezpieczeństwo żywnościowe mieszkańcom Unii Europejskiej. Z tego względu bezpieczeństwo żywnościowe jest horyzontalnym priorytetem polskiej prezydencji – podkreślił Siekierski.
Wizja dla rolnictwa i żywności
Jak możemy przeczytać na stronie ministerstwa, jedno z głównych zadań w czasie polskiej prezydencji ma dotyczyć „Wizji dla rolnictwa i żywności”. Przeprowadzona ma zostać debata publiczna, a jej wyniki mają wpłynąć na to, jak będzie wyglądać Wspólna Polityka Rolna po 2027 roku. Minister Siekierski dodał, że uwaga ma się skupić na kwestiach zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, odpowiednich dochodów rolników, stabilizacji rynków rolnych oraz wzmocnienia zrównoważonego rolnictwa. Celem jest stworzenie takiej Wspólnej Polityki Rolnej, która wzmocni odporność europejskiego rolnictwa oraz jego konkurencyjność, a także sprzyjać będzie rozwojowi wsi. Wspólna Polityka Rolna ma być odpowiednio finansowana i uproszczona. Wszelkie założenia mają uwzględniać przyszłe rozszerzenie Unii.
Czytaj też: Przeliczenie świadczeń dla tzw. emerytów czerwcowych. Tylko pół roku na wniosek?
Wzmocnienie pozycji rolników
Kolejnym priorytetem ma być wzmocnienie pozycji rolników w łańcuchu dostaw żywności. Ponadto ważne jest odbudowanie zaufania między podmiotami w łańcuchu dostaw produktów rolno-spożywczych. Powstać ma projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie o wspólnej organizacji rynków, a także projekt rozporządzenia w sprawie transgranicznych nieuczciwych praktyk handlowych.
Racjonalizacja Europejskiego Zielonego Ładu
Minister rolnictwa i rozwoju wsi zapowiedział również, że prowadzone będą działania, które mają doprowadzić do racjonalizacji Europejskiego Zielonego Ładu. Trwa debata nad uproszczeniem zielonej architektury Wspólnej Polityki Rolnej.
– Będziemy dążyć do znalezienia takich rozwiązań, które będą realizować postawione cele, a jednocześnie pozwolą wyeliminować nadmierne obciążenia dla rolników i zachęcić ich do podejmowania działań na rzecz środowiska oraz klimatu – podkreślił minister.
Handel towarami rolnymi
Prezydencja ma się również łączyć z debatami dotyczącymi sytuacji w obszarze międzynarodowego handlu towarami rolnymi, a pożądanym celem jest taka polityka handlowa Unii Europejskiej, która uwzględni defensywne i ofensywne interesy europejskiego rolnictwa, wesprze jego konkurencyjność w stosunku do produkcji rolnej z krajów trzecich, a także zapewni bezpieczeństwo żywności importowanej do Unii.
Czytaj też: Rolnictwo ekologiczne szansą na dopłaty. Jakie wymogi musi spełniać?
Wdrożenie zasady Rural Proofing
Aby pozyskać rekomendacje dla Komisji do działań w ramach nowych Wieloletnich Ram Finansowych, przeprowadzone mają zostać dyskusje na temat wdrożenia zasady rural proofing. Polska chce bowiem, by poruszono kwestię wzmocnienia żywotności obszarów wiejskich. Aby było to możliwe, konieczny jest rozwój polityk i funduszy unijnych innych niż Wspólna Polityka Rolna.
Zakłócenia na rynkach rolnych
Minister Siekierski poinformował, że Polska będzie identyfikować działania, które są potrzebne do tego, aby eliminować zakłócenia na rynkach rolnych, a także wzywać Komisję do podjęcia koniecznych działań. Zostanie zapewniona przestrzeń do tego, by regularnie debatować o sytuacji rynków rolnych.
Ochrona zwierząt, roślinność oraz leśnictwo
W komunikacie ministerstwa czytamy również o pozostałych tematach, które mają być przedmiotem intensywnych prac w czasie polskiej prezydencji.
Poruszone mają zostać sprawy weterynaryjne – powstanie projekt rozporządzenia dotyczący ochrony zwierząt podczas transportu oraz projekt rozporządzenia w sprawie dobrostanu psów i kotów. Ponadto w sprawach fitosanitarnych powstanie rozporządzenie w sprawie roślin otrzymywanych za pomocą niektórych nowych technik genomowych, projekt rozporządzenia w sprawie wprowadzania do obrotu roślinnego materiału rozmnożeniowego oraz propozycja legislacyjna dotycząca decyzji w sprawie równoważności materiału siewnego produkowanego w Republice Mołdawii i Ukrainie. Końcowo wspomniano także o leśnictwie i projekcie rozporządzenia dotyczącego monitorowania lasów, projekcie rozporządzenia dotyczącego produkcji i obrotu leśnym materiałem rozmnożeniowym oraz projekcie decyzji zmieniającej decyzję Rady 89/367/EWG ustanawiającą Stały Komitet ds. Leśnictwa.