Pieniądze na rolniczy sprzęt
Nowe maszyny do uprawy gleby, siewu, sadzenia, nawożenia, zbioru roślin, ciągniki czy przyczepy będzie można zakupić w ramach tzw. rozwoju usług rolniczych. Maksymalnie jeden beneficjent będzie mógł zdobyć 500 tys. zł.
Zainteresowanie programem rozwoju usług rolniczych mogliśmy zaobserwować już w poprzednim Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. W obecnym rozdaniu na ten cel zagospodarowano 65 mln euro. I tym razem można spodziewać się chętnych. Pojawiły się jednak pewne ograniczenia, które spowodują, że nie wszyscy będą mogli sięgnąć po te środki.
Szczegółowe wymagania, kryteria wyboru oraz tryb składania wniosków na rozwój usług rolniczych ujęte są w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Dokument w Dzienniku Ustaw ukazał się 10 listopada.
Kto może skorzystać ze środków?
Rozporządzenie określa m.in. to, kto może o wsparcie wystąpić. Z pomocy będą mogli skorzystać ci, którzy działalność usługową prowadzili przez co najmniej 2 lata. Mogą to być osoby fizyczne lub prawne. W gronie potencjalnych beneficjentów znaleźć się mogą także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które "jako mikro lub małe przedsiębiorstwa wykonują działalność gospodarczą" obejmującą następujące świadczenia dla gospodarstw rolnych sklasyfikowane jako:
- podklasa 01.61.Z – działalność usługowa wspomagająca produkcje roślinną
- podklasa 01.62.Z – działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
- podklasa 01.63.Z – działalność usługowa następująca po zbiorach
Ważne jest również to, że ze wsparcia nie mogą skorzystać osoby, które uzyskały pomoc w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Prowadzenie działalności okołorolniczej trzeba bedzie poprzeć dodatkowymi dokumentami:
- wpisem w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym (które potwierdzają wykonywanie jednej z działalności w podanych podklasach).
- faktura VAT lub wydruk paragonu fiskalnego kasy rejestrującej wykonanie usług rolniczych na kwotę co najmniej 20 tys. złotych brutto, nie mniej jednak niż 10 tys. złotych brutto w każdym z 12 miesięcznych okresów poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.
Na co można zdobyć pieniądze?
Koszt zakupu ciągnika nie może przekroczyć 50% pozostałych kosztów kwalifikowalnych.
Jeśli wartość przedsięwzięcia będzie wynosić ponad 250 tys. zł netto – operacja może być realizowana w 2 etapach.
Lista rankigowa i dodatkowe punkty
O kolejności przysługiwania pomocy będzie decydować liczba przyznanych punktów. Agencja nie przyzna wsparcia na realizację projektów, które zdobyły mniej niż 3 punkty. Decydować będzie lista rankingowa. Na jej szczycie znajdą się te wnioski, których “największa część kosztów kwalifikowalnych dotyczy elementów związanych z uruchomieniem nowych usług lub zmiany technologii oferowanych usług, z wykorzystaniem nowych maszyn i urządzeń, które dotychczas nie były stosowane u podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy” ( przysługują za to 2 pkt).
2 punkty przyznaje się także “jeżeli operacja realizowana jest poprzez wykonywanie usług za pomocą technologii, maszyn, urządzeń i sprzętu ograniczających niekorzystne oddziaływanie na środowisko naturalne oraz zastosowanie rozwiązań służących oszczędności zasobów, w tym energii i wody”.