Pieniądze na działalność pozarolniczą
Chcesz zarabiać na pieczeniu chleba czy przygotowywaniu posiłków? Sięgnij po premię z PROW-u.
250 tys. zł premii na uruchomienie lub rozwój działalności pozarolniczej – nadchodzi już ostatnia w tym roku szansa na taką pomoc w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Już wkrótce - w październiku ma ruszyć nabór wniosków. Kto może skorzystać ze wsparcia? Osoby fizyczne, ubezpieczone w KRUS-ie - w zakresie ubezpieczenia społecznego rolników w pełnym zakresie jako rolnik, małżonek rolnika lub domownik, nieprzerwanie przez 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku. Gospodarstwo rolne, w którym pracuje wnioskodawca, oraz miejsce zamieszkania wnioskodawcy i siedziba przyszłej firmy nie mogą być położone na terenie miasta liczącego więcej niż 5 tys. mieszkańców i do gruntów tego gospodarstwa musiała być przyznana płatność JPO (w roku składania wniosku o premię lub w roku poprzednim).
Premia przeznaczona jest na inwestycje związane z podejmowaniem pozarolniczej działalności gospodarczej (po raz pierwszy lub ponownie, ale po upływie 24 miesięcy od zakończenia lub zawieszenia poprzedniej). Wsparcie można uzyskać np. na produkcję pieczywa, makaronów, lodów, wytwarzanie gotowych dań i posiłków. Na liście nie ma usług rolniczych.
Wysokość premii zależy od liczby miejsc pracy, jakie stworzone zostaną w ramach realizacji projektu. Wymagane jest utworzenie minimum jednego miejsca (w przypadku nowych firm uznawane jest samozatrudnienie wnioskodawcy, w przypadku istniejących firm konieczne jest utworzenie przynajmniej jednego etatu (nowe etaty należy utrzymać minimum przez 2 lata od wypłaty drugiej raty pomocy).
Pieniądze wypłacane będą w dwóch ratach. Pierwsza - po rozpoczęciu realizacji biznesplanu (80 % należnej kwoty), druga - po jego zrealizowaniu. Składając wniosek o przyznanie pomocy, nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej. Należy jednak to zrobić po przyznaniu wsparcia. ARiMR ma pół roku - od zakończenia naboru - na wydanie decyzji.
Premię należy przeznaczyć na wydatki związane z planowaną działalnością gospodarczą. Warunkiem jest przeznaczenie co najmniej 70 % na inwestycje w środki trwałe (maszyny, urządzenia, środki transportu i wyposażenia). Wszystkie zaplanowane wydatki muszą być zapisane w biznesplanie.
Jednym z warunków uzyskania wsparcia jest rezygnacja z ubezpieczenia w KRUS-ie - należy jej dokonać przed złożeniem wniosku o wypłatę drugiej raty premii. Ubezpieczenie należy kontynuować w ZUS-ie i to przez co najmniej 5 lat od wypłaty pierwszej raty premii.