Niepokojące dane z ARiMR. Coraz więcej rolników "wyparowuje" z systemu dopłat

Przedstawiciele ARiMR podsumowali kampanię składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i obszarowe w roku 2025.
Dopłaty bezpośrednie 2025. Ilu rolników złożyło wnioski?
Jak poinformował prezes ARiMR Wojciech Legawiec, ostatecznie w ramach tegorocznej kampanii rolnicy złożyli ponad 1 mln 197 tys. deklaracji.
- Najwięcej rolników ubiega się o dopłaty z terenów Mazowsza, Lubelszczyzny oraz Wielkopolski. Podobnie jak w latach ubiegłych wnioski były przyjmowane wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus - przypominają przedstawiciele Agencji.
Przypomnijmy: w tym roku kampania była przedłużana - rolnicy mogli składać wnioski od 15 marca do 16 czerwca bez żadnych sankcji. Dodatkowy termin, choć już z potrąceniami w wysokości 1% za każdy dzień opóźnienia, obowiązywał do 11 lipca.
- Dziękuję wszystkim rolnikom za sprawne składanie wniosków drogą elektroniczną i współpracę z naszymi biurami powiatowymi, w których można było uzyskać pomoc techniczną i wsparcie merytoryczne. Wspólnie osiągnęliśmy wysoki poziom obsługi oraz zapewniliśmy płynny przebieg kampanii - podsumowuje Wojciech Legawiec, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Dopłaty bezpośrednie. Porównanie liczby wniosków z lat 2023, 2024 i 2025
Jak wspomniana wyżej liczba odnosi się do ubiegłorocznej kampanii?
Niestety, gdy spojrzymy na liczby, zauważymy, że znów ogromna liczba rolników "wyparowała" z systemu dopłat.
W sumie, w roku 2025, w porównaniu do roku 2024, złożono o ok. 20 tys. wniosków mniej (w roku 2024 do Agencji wypłynęło bowiem ok. 1 mln 217 tys. wniosków).
Warto zaznaczyć, że w praktyce wspomniana "luka" pogłębia się już od dawna. Dla porównania, w roku 2023 złożono ok. 1 mln 245 tys. (czyli 48 tys. wniosków więcej niż w tym roku).
ZOBACZ GRAFIKĘ:
Dlaczego liczba wniosków o dopłaty spada? Brak następców jednym z powodów
Spadek liczby wniosków może wynikać z różnych czynników, jednak jednym z tych, o których mówią nam sami rolnicy - jest brak następców.
Coraz częściej bowiem zdarza się, że danego gospodarstwa po prostu nie ma kto przejąć - gdy dany rolnik przejdzie już na emeryturę.
Osobną kwestią jest też obecna, trudna, sytuacja w rolnictwie. Mówili nam o tym szerzej niedawno sami gospodarze. Zobaczcie poniżej nasz materiał:
ZOBACZ WIDEO:
- Tagi:
- ARiMR
- dopłaty bezpośrednie
- dopłaty