Na co można zdobyć unijne środki?
Wielu rolników zastanawia się nad tym, czy utwardzenie podwórza można „podpiąć” pod modernizację gospodarstw rolnych?
Pod koniec marca ruszy nabór wniosków na środki unijne w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych”. Do 29 kwietnia można złożyć w Agencji dokumenty m.in. tzw. obszar „D”, czyli pieniądze na operacje związane z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu. W ramach tego obszaru będzie można m.in. zdobyć pieniądze na maszyny rolnicze czy przeprowadzić inwestycje budowlane. Dla niektórych rolników możliwość zdobycia dofinansowania z tego programu to doskonała okazja do utwardzenia placu manewrowego - co służyłoby nie tylko poprawie jakości ich pracy między obiektami inwentarskimi, ale i estetyce. Pytanie, czy na tego rodzaju inwestycję Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyzna pieniądze?
Każdy wniosek, który trafia do Agencji poddawany jest weryfikacji. Jeśli - w przypadku produkcji zwierzęcej nie otrzyma 4 punktów, a produkcji roślinnej - 1,5 pkt. - przepadnie. Pod uwagę są brane m.in. wzrost liczby zwierząt w gospodarstwie, których wsparcie dotyczy, to czy rolnik uczestniczy w unijnym systemie jakości, czy ma nie więcej niż 40 lat oraz czy inwestycja, którą będzie realizował służy ochronie środowiska naturalnego.
W przypadku obszaru związanego z racjonalizacją technologii produkcji na kolejność przysługiwania pomocy wpływ mają również punkty otrzymane w oparciu o określone w rozporządzaniu wykonawczym kryteria wojewódzkie. Utwardzenie podwórza należy do tych operacji, które nie są punktowane. Jeśli więc rolnik złoży wniosek o dofinansowanie wyłącznie tej inwestycji, z pewnością pieniędzy nie otrzyma. (Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zakupu ciągnika czy np. modernizacji dachu).
Druga sprawa - utwardzenie podwórza nie przyczyni się do spełnienia kolejnego warunku - wzrost wartości ekonomicznej gospodarstwa - GVA o 10%. Jednak nie jest powiedziane, że musimy z tej inwestycji całkowicie zrezyngować. Trzeba jednak dodatkowo zaplanować inne działania, dzięki którym spełnimy nakładane na nas obwarowania
- Takie inwestycje, jak zakup ciągnika czy utwardzenie placu manewrowego będą możliwe do zrealizowane pod jednym warunkiem, muszą być połączone z operacjami, które są punktowane. Dzięki zakupowi odpowiednich maszyn czy urządzeń osiągamy minimalną liczbę punktów, a ta inwestycja będzie dodatkową - wyjaśnia Mariusz Tatka z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.
Specjalista zaznacza, że wzrost GVA możemy wykazać poprzez zwiększenie powierzchni gospodarstwa i wcale nie musi to być zakup, a wystarczy dzierżawa gruntów.