Modernizacja: zielona energia. Jaka wysokość? Kiedy ruszy? Na co?
Podpowiadamy, co trzeba już teraz zrobić, by sięgnąć po dofinansowanie w ramach Modernizacji gospodarstw rolnych, obszar f: zielona energia w gospodarstwie rolnym.
Modernizacja gospodarstw rolnych to działanie w PROW 2014 - 2020, które cieszy się sporą popularnością wśród rolników. Dotychczas beneficjenci mogli korzystać z funduszy przeznaczonych na rozwój produkcji prosiąt (obszar a), rozwój produkcji mleka krowiego (obszar b), rozwój produkcji bydła mięsnego (obszar c), racjonalizacja technologii produkcji, wprowadzenie innowacji, zmiana profilu produkcji, zwiększenie skali produkcji, poprawa jakości produkcji lub zwiększenie wartości dodanej produktu, a więc krótko mówiąc głównie inwestycja w maszyny (obszar d). W kolejnych latach do tej listy dodano obszar e - a więc inwestycje w nawadnianie. Teraz przyszedł czas na dofinansowanie do kolejnego rodzaju działań.
Obszar f zakłada dotacje do przedsięwzięć mających na celu pozyskiwanie tzw. zielonej energii. Co kryje się pod tym hasłem? Póki co, katalog inwestycji zawiera instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła. Na dofinansowanie z unijnych funduszy tego rodzaju inwestycji w gospodarstwa rolnych Komisja Europejska wyraziła zgodę stronie polskiej na początku października.
- Instalacje fotowoltaiczne nie emitują zanieczyszczeń, pracują bezgłośnie, nie emitują CO₂, czyli nie ingerują w środowisko oraz nie wytwarzają szkodliwych dla ludzi i zwierząt substancji. Energia słoneczna jest obecnie najbezpieczniejszym odnawialnym źródłem energii - podaje resort rolnictwa.
Nabór na wsparcie w tym zakresie zostanie ogłoszony przez prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kiedy? Zgodnie z aktualnym harmonogramem realizacji PROW 2014 - 2020 ma to nastąpić na przełomie grudnia 2022 roku i stycznia 2023 r.
Czytaj także: "Obserwujemy wręcz eksplozję rolnictwa energetycznego"
Osoby, które zamierzają skorzystać z tego programu, już teraz powinny odpowiednio się przygotować. Warto już teraz starać się o projekt instalacji fotowoltaicznej.
Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać dofinansowanie?
Wsparcie może obejmować:
- koszty zakupu instalacji produkujących energię z promieniowania słonecznego o zainstalowanej mocy elektrycznej do 50 kW wraz z magazynami energii i systemami inteligentnego zarządzania energią;
- koszty zakupu pompy ciepła – o ile będzie stanowiła integralną cześć instalacji produkującej energię z promieniowania słonecznego;
- koszty montażu instalacji ww. urządzeń do produkcji energii;
- koszty ogólne związane z wydatkami, o których mowa w ww. punktach, takie jak koszty przygotowania dokumentacji technicznej operacji, sprawowania nadzoru inwestorskiego lub autorskiego, czy koszty związane z kierowaniem robotami budowlanymi, opłaty za konsultacje, opłaty za doradztwo na temat zrównoważenia środowiskowego i gospodarczego, w tym studia wykonalności;
- koszty zakupu lub rozwoju oprogramowania komputerowego i zakupu patentów, licencji, praw autorskich, znaków towarowych.
Jakie wsparcie można teraz uzyskać?
Wsparcie, które będzie można uzyskać, to:
- 60 proc. kosztów kwalifikowalnych operacji w przypadku młodych rolników i inwestycji zbiorowych albo
- 50 proc. kosztów kwalifikowalnych w przypadku pozostałych operacji i nie mniej niż 30 proc. kosztów kwalifikowalnych.
Maksymalna wysokość pomocy udzielonej jednemu beneficjentowi i na jedno gospodarstwo rolne w ramach obszaru F nie może przekroczyć 150 tys. zł.
Szczegóły w rozporządzeniu PONIŻEJ