Kukurydza sucha czy mokra? Którą lepiej sprzedać?
W tym roku rolnicy zdecydowali się wysiać więcej kukurydzy w stosunku do roku ubiegłego. Czy zbiory ich usatysfakcjonowały? Lepiej sprzedać kukurydzę mokrą czy suchą?
Najgorsze plony kukurydzy w wielkopolskim i lubuskim
Tegoroczny areał, jaki został zagospodarowany przez rolników na kukurydzę, przekroczył 1,85 mln ha, to o ćwierć miliona więcej niż przed rokiem. Nie wszędzie jednak kukurydza plonowała tak, jakby oczekiwali tego plantatorzy. Najgorzej sytuacja przedstawiała się w województwach lubuskim i wielkopolskim. Tam głównym czynnikiem, który przyczynił się do niskich zbiorów, były małe opady w kluczowym momencie wzrostu roślin. Zbigniew Konarowski z leszczyńskiej firmy Transrol Sp. z o.o. Sp. k. jeszcze długo przed żniwami wybrał się na pola w swoim rejonie, by ocenić sytuację. Nie wyglądała ona dobrze:
- Wyrosła łodyga, trochę liści wyszło, nawet w niektórych miejscach nie było zaczątków kolby, więc to nawet na kiszonkę się nie nadawało - wspomina.
Rolnicy, z którymi miał okazję rozmawiać, nie byli usatysfakcjonowani. Już po zbiorach narzekali, że mieli bardzo słabe plony. Sytuację tę potwierdza prof. dr hab. Tadeusz Michalski, z Polskiego Związku Producentów Kukurydzy wypowiadając się dla Wieści Rolniczych:
- W wielu rejonach wystąpiły okresowe susze. Sezon był tam bardzo trudny, wręcz zły.
Sprzedać kukurydzę mokrą czy suchą?
Co w taki razie z opłacalnością na takim terenie?- Plony w tych rejonach kiepskie, koszty suszenia też nie należą do najniższych i w tej chwili ciężko uzyskać jakąkolwiek rentowność, jeśli chodzi o kukurydzę - analizuje Zbigniew Konarowski.Koszty suszenia w tym roku będą zdecydowanie wyższe niż rok temu.
W ubiegłym tygodniu ceny kukurydzy i innych zbóż mocno spadły. Jak już informowaliśmy - w jednej z firm skupujących zboża, cena za tonę kukurydzy mokrej spadła aż o 80 złotych. W innych przedsiębiorstwach odnotowaliśmy spadki na poziomie 20,00 - 50,00 zł na tonie kukurydzy mokrej. Jeszcze większe obniżki z kolei zanotowała kukurydza sucha. Tego dnia (17 listopada), w jednym ze skupów, cenę obniżono o aż 130 zł/t. Notowania pszenicy obniżono o około 100 zł/t, podobnie było w przypadku rzepaku. Ceny pszenżyta, żyta oraz jęczmienia z kolei spadły o około 20,00 - 40,00 zł na tonie. Czy zatem bardziej opłaca się sprzedać kukurydze mokrą, czy jednak suchą?
- Kukurydza, która chwilę temu była kupowana po cenie między 980 a 1000 złotych i gdyby należałoby ją wysuszyć, to według mnie trzeba by było ją sprzedawać jako suchą w cenach między 1540 a 1600 zł/t, w związku z tym nie wiem, czy to będzie realne, bo jak widać ceny odjechały mocno w dół - mówi Zbigniew Konarowski.
Według specjalisty z PZPK także nie warto suszyć kukurydzy. - Chyba że ktoś ma swoją suszarnię i zrealizuje to po kosztach własnych. Aktualną ceną za kukurydzę suchą, którą proponuje przedstawiciel firmy Transrol, nie wszyscy rolnicy są zainteresowani, bo zwyczajnie im się to nie opłaca, choć stawki, jakie proponuje pośrednik są jedne z najwyższych w stosunku do innych firm znajdujących się w wieściowej bazie.
Czy aktualne stawki zbóż pójdą w górę?
Czy jest szansa, aby po spadkach ceny wzrosły?
- Wszystko zależy od tego, czy transport ziarna korytarzem zbożowym będzie przebiegał bez większych problemów i czy nie wydarzy się nic poważniejszego w związku z wojną w Ukrainie, na co zareagowałyby zarówno giełdy jak i kupujący - mówi Zbigniew Konarowski. Rynek jest jednak tak nieprzewidywalny, że spodziewać się można wszystkiego.