Kolejne weterynaryjne wymogi w chlewni i oborze
Nowe wymogi dotyczące obsługi zwierząt gospodarskich. Będziesz musiał dostosować do nich swoje gospodarstwo. Masz czas na to do marca 2018 r.
Opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 sierpnia 2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze zwierząt gospodarskich. Zastąpi ono dokument obowiązujący od 2001 r.
W nowym rozporządzeniu określono warunki bezpiecznej i higienicznej pracy przy obsłudze zwierząt gospodarskich. Uregulowano również warunki bezpiecznej obsługi zwierząt futerkowych, jeleniowatych i strusi utrzymywanych w warunkach fermowych oraz uwzględniono nowe kierunki produkcji zwierząt gospodarskich.
Zgodnie z przepisami właściciel zwierząt w obiektach inwentarskich ma obowiązek utrzymywać czystość i porządek, przeciwdziałać zagrzybianiu ścian i sufitów, zapewnić odpowiednie oświetlenie oraz wyznaczyć bezpieczne miejsca do przechowywania maszyn, urządzeń, narzędzi oraz odzieży ochronnej.
Co rolnicy, którzy zamierzają budować bądź modernizować swoje fermy, powinni stosować urządzenia techniczne ułatwiające pracę przy dowozie i dozowaniu pasz, usuwaniu odchodów zwierzęcych oraz pojeniu zwierząt. Niedopuszczalnym jest, by umieszczali progi w otworach drzwiowych, na ciągach komunikacyjnych i w wejściach.
W nowych i modernizowanych chlewniach czy oborach drzwi powinny otwierać się na zewnątrz i posiadać zabezpieczenia przed samoczynnym zamykaniem.
Studzienki oraz kanały odprowadzające ścieki, gnojówkę i gnojowicę powinny być natomiast zabezpieczone pokrywami lub rusztem zabezpieczającymi przed przypadkowym wpadnięciem do studzienki.
Co ważne, w pomieszczeniach inwentarskich, w których znajdują się poddasza użytkowe, otwory w stropach i ścianach służących do wrzucania paszy i słomy należy zabezpieczyć się balustradami (poręcze ochronne) o wysokości 1,1 metra oraz 15 centymetrowymi krawężnikami.
W rozporządzeniu szczegółowo określono obsługę zwierząt uznanych za niebezpieczne jak i zwierząt utrzymywanych w systemie otwartym oraz wskazano na akty prawne UE, które szczegółowo określają przepisy techniczne wymagane przy załadunku i transporcie zwierząt gospodarskich.