KE nie zatwierdziła niemieckiego planu strategicznego WPR
Dlaczego Niemcy nie otrzymały zielonego światła?
Pod koniec sierpnia informowaliśmy o tym, że Polska znalazła się w gronie siedmiu państw, w stosunku do których, w pierwszej kolejności, zatwiedzono krajowe plany strategiczne (KPS) Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 - 2027. Oznacza to, że Polska będzie mogła przystąpić do tworzenia ustaw i rozporządzeń, które w sposób szczegółowy będą regulować warunki pozyskiwania środków unijnych. A na to z niecierpliwością czekają rolnicy.
Krajowe plany strategiczne. Niemcy muszą czekać
Na podobnym poziomie ścieżki legislacyjnej są także: Dania, Finlandia, Francja, Irlandia, Portugalia, i Hiszpania. Wśród tych państw nie znalazły się Niemcy. Dlaczego?
Jak podaje portal agrarheute, rząd federalny Niemiec nie przedłożył do Brukseli projektu planu strategicznego w terminie do 31 grudnia 2021 r., a dopiero w lutym tego roku. Oznacza to, że niemiecki plan znajduje się obecnie w tzw. „pętli korekcyjnej”. Po tym, jak Komisja Europejska wezwała do wprowadzenia szeregu poprawek do pierwszego projektu, rządy federalne i stanowe uzgodniły odpowiednie zmiany na Konferencji Ministrów Rolnictwa (AMK) pod koniec lipca.
Wszystko wskazuje na to, że i plan niemiecki zostały zatwierdzony. Pod koniec sierpnia Komisja potwierdziła swój zamiar jak najszybszego zatwierdzenia pozostałych 21 krajowych planów strategicznych WPR.
Minister rolnictwa Niemiec Cem Özdemir zamierza we wrześniu w Brukseli przedstawić zrewidowany niemiecki plan strategiczny. Od tego momentu Komisja ma 60 dni na zatwierdzenie planu - informuje portal agrarheute.
Wspólna Polityka Rolna 2023 - 2027. Kwota - 270 miliardów euro
W funduszach Wspólnej PolitykI Rolnej na 5 lat dla całej Unii Europejskiej ma znaleźć się około 270 miliardów euro, z czego 25 mld euro trafić ma do Polski.
Krajowe plany strategiczne zawierają najważniejsza informacje na temat tego, w jaki sposób będa wypłacane środki na wsparcie dochodów i rynku rolno - spożywczego oraz rozwój obszarów wiejskich. Komisja sprawdza, czy plany krajowe w wystarczającym stopniu uwzględniają główne cele polityki rolnej UE.