Jaka wysokość czynszu dzierżawnego?
Jakie stawki płacili rolnicy za państwową ziemię w pierwszym kwartale tego roku?
Mniej za czynsz dzierżawny w 2022 roku?
Jak podał prezes KOWR Waldermar Humięcki, średnia wysokość czynszu dzierżawnego dla gruntów wydzierżawionych w I kwartale 2022 roku wyniosła 12,9 dt/ha. W stosunku rocznym, a więc w porównaniu do I kwartału 2021 r., średnia wysokości czynszu dzierżawnego zmalała o 3,2 dt/ha, tj. 20%.
Czytaj także: Wielkopolska. Wkrótce do rozdysponowania 5 tys. hektarów!
W ciągu ostatnich miesięcy wydzierżawiono także mniejszą powierzchnię gruntów o ponad 1,1 tys. ha. Zawarto jednak większą liczbę umów.
Warto dodać, że rozbieżności w stawkach wysokości czynszu dzierżawnego w poszczególnych województwach są spore. Największe stawki za dzierżawę ziemi państwowej płacą rolnicy w woj. mazowieckim. Tam za hektar rolnicy w 2021 roku płacili średnio 22,4 dt/ha. Z kolei w woj. małopolskim – 19,3 dt/ha, woj śląskim – 18,3 dt/ha, a woj. łódzkim – 17,4 dt/ha.
Natomiast najniższe stawki wydzierżawiający ziemię państwową uiszczali w woj. świętokrzyskim – tylko 6,8 dt/ha. Niewiele więcej, bo 8 dt/ha płacli rolnicy w woj. zachodniopomorskim. Około 10 decyton pszenicy za hektar trzeba było wydać w woj. podlaskim i woj. lubuskim.
Czy rolników będzie stać na opłacanie czynszu dzierżawnego przy tak wysokich cenach pszenicy? Przeczytaj tutaj