Jak uprawiać kwiaty na balkonie?
Na to pytanie odpowiada nam ogrodnik z wieloletnim doświadczeniem.
Janusza Sokołowski z Koźmina Wielkopolskiego (powiat krotoszyński) wspólnie z żoną Haliną prowadzi gospodarstwo ogrodnicze. Sezon zaczyna się tu od produkcji rozsad, później „wchodzą” w kwiaty i dalej - warzywa.
Wiosną i latem na balkonach, tarasach, werandach można podziwiać „gąszcz” kolorowych kwiatów. Asortyment roślin jest ogromny i często trudno zdecydować się na nabycie konkretnej rośliny. Tak duży wybór pozwala stworzyć wielobarwne kompozycje, które staną się ozdobą miejsc wypoczynkowych. Hodowcy stale wprowadzają na rynek coraz to ciekawsze odmiany i barwy. W tym roku kolorem wiodącym w branży florystycznej, ale i modowej, jest very peri. Jest to fioletowy odcień z domieszką niebieskiego.
Właśnie on ostał okrzyknięty najważniejszym kolorem 2022 roku. Warto zatem zainteresować się między innymi szałwią, petunią, czosnkiem ozdobnym, werbeną patagońską, lawendą lub innymi kwiatami w tej barwie i znaleźć dla nich miejsce w ogrodzie. O tym, na co zwracać uwagę i jak pielęgnować rośliny, aby zdobiły nasze otoczenie przez cały sezon wegetacyjny zapytałam Janusza Sokołowskiego z Koźmina Wielkopolskiego (powiat krotoszyński), który wspólnie z żoną Haliną prowadzi gospodarstwo ogrodnicze. Mój rozmówca to ogrodnik z długoletnim stażem.
- Rodzice prowadzili gospodarstwo z uprawą warzyw gruntowych. Mój ojciec uważał, że powinienem zostać ogrodnikiem i kontynuatorem tradycji rodzinnych. W 1978 roku skończyłem Technikum Ogrodnicze w Lesznie. Praktyki odbywałem w kombinatach w Owińskach i Naramowicach – opowiada pan Janusz.
Pan Janusz wspomina, że kiedyś za skrzynkę pierwszych pomidorów szklarniowych można było kupić przyczepę miału a dzisiaj…
Sezon w gospodarstwie zaczyna się od produkcji rozsad, później „wchodzą” w kwiaty i dalej w warzywa. Swój towar sprzedają na targowiskach oraz bezpośrednio z domu.
Pelargonie królują na balkonach
Od wielu lat państwo Sokołowscy zajmują się uprawą kwiatów balkonowych i rabatowych. W swoim asortymencie posiadają dużą kolekcję różnych ich gatunków. – Na co zwracać uwagę? W skrócie powiem tak: żyzna ziemia, dobre stanowisko, regularne podlewanie i nawożenie to najważniejsze wskazówki do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin – twierdzi pan Janusz. O tym, że najpopularniejszą rośliną balkonową jest pelargonia, nikogo nie trzeba przekonywać.
- Pelargonie to rośliny, które kwitną od wczesnego lata do pierwszych przymrozków. Do wyboru mamy pelargonie wielkokwiatowe, pelargonie bluszczolistne oraz coraz bardziej popularne pelargonie Calioppe. Jest to odmiana pelargonii hybrydowej takiej stojącej i zwisającej – dodaje producent.
Proponowana przez pana Janusza pelargonia cechuje się silnym wzrostem i rozwojem. Początkowo jej pokrój przypomina pelargonie rabatowe, a później pelargonie zwisające. Roślina wykształca duże kwiaty osadzone na kępiastym ulistnieniu. W zależności od zapewnionych warunków może mieć pędy długości ponad 50 cm. W związku z rosnącą popularnością rozszerza się gama kolorystyczna tej pelargonii. Jest to bardzo efektowna roślina, którą można łączyć z innymi roślinami takimi jak wilec, komarzyca, dichondra srebrzysta lub sedum.
Czarna petunia z fioletowym odcieniem
- Czołowe miejsce wśród roślin balkonowych zajmują także surfinie i petunie. To rośliny o pędach wznoszących się lub zwisających. Liście i pędy są owłosione. W zależności od wybranej odmiany różnią się wielkością i kolorystyką kwiatów – informuje.
Występują w odcieniach białych, czerwonych, różowych, fioletowych, żółtych, a nawet w dwóch barwach. Do tej kolorystyki dołączyła petunia w dość nietypowym kolorze, bo… czarnym. To odmiana Black Velvet, która ma czarną kolorystykę z fioletowym odcieniem. Wygląda bardzo oryginalnie. Można ją ciekawie zestawić z innym kolorem. Niezwykle efektownie na balkonach prezentują się obficie kwitnące surfinie.
– To rośliny, które lubią ciepłe i słoneczne lato. Źle znoszą silne opady i intensywne wiatry. Muszą być regularnie podlewane i nawożone. W deszczowe lato surfinie zaczynają chorować na choroby grzybowe, mogą także wystąpić na nich szkodniki – sugeruje rozmówca.
Bardzo pięknie prezentuje się też miniaturowa „kuzynka” surfinii o nazwie Million Bells.
- Roślina ma dużo małych dzwoneczków i jest wytrzymała na trudne warunki. Może rosnąć zarówno w półcieniu, jak i pełnym słońcu. Wymaga częstego nawożenia i umiarkowanego podlewania – dodaje pan Janusz.
Kolejną dobrze znaną rośliną polecaną na balkony, tarasy jest begonia bulwiasta o zwisających pędach. Dostępna jest ona w kilku kolorach. Preferuje żyzną, próchniczą i lekko kwaśną ziemię. Od kilku lat dużym zainteresowaniem klientów cieszy się także roślina o nazwie sundaville.
- Kupujący doceniają jej walory dekoracyjne, czyli duże i piękne kwiaty oraz błyszczące liście. Ma kwiaty w kształcie trąbki w kolorze czerwonym, różowym lub białym. Bardzo długo kwitnie, bo od maja aż do października. Zaliczana jest do roślin pnących i może osiągać wysokość do 3 metrów – mówi właściciel gospodarstwa ogrodniczego.
Roślina dobrze czuje się w miejscach słonecznych i zacisznych posadzona w przepuszczalnym i wilgotnym podłożu. Do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebuje systematycznego nawożenia i nawadniania. To roślina wieloletnia, którą można przechować przez okres zimowy w odpowiednich warunkach, czyli w jasnym i ciepłym pomieszczeniu.
Kwiaty w skrzynkach trzeba podlewać i nawozić
A na co zwracać uwagę i jak pielęgnować kwiaty, aby jak najdłużej zdobiły nasze miejsca rekreacyjno-wypoczynkowe?
- Sadząc rośliny w skrzynkach lub pojemnikach, należy pamiętać, że roślina będzie się rozrastać, dlatego trzeba zachować odstępy. Ziemia w pojemnikach do których posadzimy rośliny, bardzo szybko przesycha, a intensywne letnie słońce jeszcze takie pojemniki czy korytka nagrzewa, dlatego należy rośliny regularnie podlewać. Najlepiej robić to w godzinach rannych lub w godzinach wieczornych odstałą wodą – podpowiada ogrodnik
Nie wolno zapominać o usuwaniu przekwitłych kwiatów oraz zaschniętych liści i pędów. Pan Janusz podkreśla, jak ważne jest regularnie zasilanie posadzonych roślin balkonowych.
- W zależności od intensywności wzrostu rośliny muszą być nawożone. Można przy sadzeniu zastosować granulki nawozu o spowolnionym działaniu, które zawierają związki mineralne, które będą stopniowo uwalniane. Zwracać trzeba uwagę na regularne zasilanie roślin wybranym nawozem ze zwiększoną zawartością potasu. Jest to pierwiastek odpowiedzialny między innymi za bujne kwitnienie naszych roślin – tłumaczy pan Janusz.
Bratki od sokołowskich zdobią Koźmin
Państwo Halina i Janusz Sokołowscy swoją działalność ogrodniczą prowadzą w Koźminie Wielkopolskim, nazywanym od wielu lat miastem kwiatów i zieleni. To tutaj już w okresie międzywojennym koźmińska szkoła ogrodnicza prowadziła w celach naukowych, ogrody botaniczne wokół swojej placówki.
Na terenach obejmujących prawie 30 hektarów znajdowała się wówczas winnica doświadczalna, różanka z pergolami i tarasami, ogrody kwietne i wyspa skalna. Koźmin cały czas pięknieje. A do tego przyczyniają się między innymi również państwo Sokołowscy, przekazując każdego roku prawie 3000 bratków. Zdobią one koźmiński park i miasto. Dla producentów miesiąc maj jest najbardziej pracowitym okresem w sezonie. Ale oni nie narzekają, ponieważ praca daje im dużo satysfakcji i nie wyobrażają sobie żeby mogli robić coś innego!
Czytaj także: Jak w tej chwili radzą sobie producenci kwiatów?