Fotowoltaika - kwoty kuszą rolników
Rolnicy myślą o zyskach i to jest ważny argument, ale zastanawiają się też, co będzie po 25 latach dzierżawy - czy nie będą obciążeni kosztami ewentualnej utylizacji zużytej instalacji?
Trudno na tę chwilę jednoznacznie określić, jak będą kształtowały się stosunki pomiędzy wydzierżawiającym a dzierżawcą po zakończeniu umowy. Jest to prostą konsekwencją okoliczności, iż tego typu umowy dopiero "raczkują" w obrocie i nie wiemy, co się wydarzy po ich ustaniu po blisko 30 latach. Z pewnością istnieje taka obawa, co do kwestii demontażu i utylizacji. Niezwykle istotne w tym zakresie pozostaje ustanowienie odpowiednich zabezpieczeń wykonania umowy, w tym w szczególności wydania gruntu w stanie wolnym od wszelkich instalacji i urządzeń wybudowanych na gruncie oraz pod jego powierzchnią. Takimi zabezpieczeniami mogą być
kaucja pieniężna, poddanie się egzekucji z art. 777 k.p.c., stosowne gwarancje bankowe itd. Żadne zabezpieczenie nie daje nam jednak pełnej gwarancji należytego wykonania umowy przez dzierżawcę, stąd też wydzierżawiający winien zagwarantować sobie prawo do wykonania zastępczego bez zgody sądu lub osób trzecich na koszt i ryzyko dzierżawcy.
Rozmawiała ANNA KOPRAS-FIJOŁEK
ZOBACZ TEŻ - FOTOWOLTAIKA - KOMU SIĘ OPŁACA? CO WARTO WIEDZIEĆ?
- Tagi:
- rolnik
- umowa
- porady
- fotowoltaika
- dzierżawa