eWniosek o dopłaty. Krok po kroku
Od 2018 r. wszystkie wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych z PROW muszą być złożone przez Internet.
Pierwsza wersja oprogramowania, dzięki któremu będziemy mogli złożyć eWniosekPlus (wniosek elektroniczny) dostepna będzie na stronie Agencji 12 lutego. Wówczas będzie można sprawdzić, jak ten program działa i jak z niego korzystać. Natomiast pełna wersja nowej aplikacji zostanie udostępniona na stronie internetowej Agencji 15 marca, czyli w dniu rozpoczęcia tegorocznej kampanii przyjmowana wniosków o przyznanie płatności.
Czytaj także: Kto będzie młodym rolnikiem?
Co trzeba będzie zrobić, aby otrzymać dopłatę? Po pierwsze należy zalogować się do systemu informatycznego ARiMR.
Krok pierwszy. Rolnicy, którzy posiadają już konto w aplikacji e-Wniosek, mogą zalogować się na istniejące konto. Wprzypadku, gdy rolnik nie posiada konta w aplikacji e-Wniosek, powinien je utworzyćna stronie Agencji w zakładce eWniosekPlus. Do założenia konta należy podać trzy dane weryfikacyjne:
- numer identyfikacyjny producenta - „numer gospodarstwa”,
- kwotę ostatniego przelewu otrzymanego z ARiMR, zrealizowanego w roku 2017
(wprzypadku gdy rolnik w danym dniu otrzymał więcej niż jeden przelew należy wprowadzić kwotę z największego przelewu, w przypadku braku otrzymania przelewu od ARiMR w roku 2017 należy wprowadzić wartość 0), - 8 ostatnich cyfr numeru rachunku bankowego wskazanego we wniosku o wpis do ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
Zalecane jest również wskazanie adresu e-mail - pole nieobowiązkowe.
Po poprawnej weryfikacji system automatycznie założy konto oraz pozwoli na wprowadzenie indywidualnego hasła celem zapewnienia możliwości ponownego logowania do systemu. ARiMR zaleca utworzenie konta przed rozpoczęciem naboru wniosków w 2018 r.
Krok drugi to wypełnienie wniosku o przyznanie płatności na rok 2018 z wykorzystaniem podpowiedzi wyświetlanych na bieżąco i dołączenie wymaganych dokumentów. Aplikacja automatycznie sprawdzi, czy wszystkie pola obowiązkowe we wniosku zostały wypełnione i czy wniosek został wypełniony poprawnie.
Krok trzeci to wysłanie wniosku i pobranie potwierdzenia.
Uwaga! Możesz złożyć oświadczenie zamiast wniosku!
W roku 2018 zamiast wniosku o przyznanie płatności rolnicy mogą złożyć pisemne oświadczenie, wktórym potwierdzą brak zmian w porównaniu do wniosku z poprzedniego roku.
Oświadczenie może być składane przez rolników,którzy we wniosku o przyznanie płatności na rok 2017 deklarowali powierzchnię gruntów ornych mniejszą niż 10 ha i:
- ubiegali się o co najmniej jedną z płatności:
- jednolitą płatność obszarową, płatność za zazielenienie, płatność dodatkową, płatność związaną do powierzchni uprawy chmielu, płatność do owiec, płatność do kóz, płatność niezwiązaną do tytoniu,
- płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (płatność ONW) (PROW 2014-2020),
- wypłatę pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013),
- premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową (PROW 2014-2020),
- nie ubiegali się o:
- płatności dla młodych rolników, płatności do powierzchni upraw roślin strączkowych na ziarno, płatności do upraw roślin pastewnych, płatności do powierzchni uprawy buraków cukrowych, płatności do powierzchni uprawy ziemniaków skrobiowych, płatności do powierzchni uprawy truskawek, płatności do powierzchni uprawy pomidorów, płatności do powierzchni uprawy lnu, płatności do powierzchni uprawy konopi włóknistych, płatności do bydła, płatności do krów,
- płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne (PROW 2014-2020),
- płatności ekologiczne (PROW 2014-2020),
- płatności rolnośrodowiskowe (PROW 2007-2013),
- potwierdzają brak zmian w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego
w2017 r.,
- chcą ubiegać się w 2018 r. o te same płatności co we wniosku oprzyznanie płatności w 2017 roku.
Oświadczenie będzie możnaskładać w terminie od 15 lutego do 14 marca 2018 r. na formularzu udostępnionym na stronie internetowej ARiMR,w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych Agencji.