Działalność nierejestrowana – dla kogo i co warto o niej wiedzieć?

– W praktyce stanowi idealne narzędzie dla osób, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą i chcą sprawdzić swoje pomysły na rynku, minimalizując ryzyko i zobowiązania finansowe – mówi Martyna Pawlak, księgowa w zespole doradców Agraves.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kto może prowadzić działalność nierejestrowaną?
Działalność taką mogą prowadzić wyłącznie osoby fizyczne, które spełniają następujące warunki:
– W 2025 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 4 666 zł brutto, co oznacza, że miesięczny przychód z działalności nieewidencjonowanej nie może przekroczyć 3 499,50 zł – tłumaczy Martyna Pawlak, specjalistka Agraves.
Ponadto, dodaje: – Do limitu przychodów uprawniających do prowadzenia działalności nierejestrowanej wlicza się przychody należne z danego miesiąca, które wynikają z wystawionych faktur lub rachunków, niezależnie od tego, czy rzeczywiście otrzymano zapłatę, np. gdy klient jeszcze nie uregulował należności za towar.
Ograniczenia dla rolników
Rolnik może prowadzić działalność, która nie jest bezpośrednio związana z rolnictwem, a mimo to kwalifikuje się jako działalność gospodarcza zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców.
W takiej sytuacji, jeżeli zostaną spełnione określone warunki dla działalności nierejestrowanej, działalność prowadzona przez rolnika ryczałtowego lub rolnika będącego czynnym podatnikiem VAT może być uznana za działalność nierejestrowaną.
Nie w każdym przypadku działalność nierejestrowana jest jednak dozwolona.
– Zakaz działalności nierejestrowanej dotyczy m.in. działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa, rybactwa śródlądowego, działalności prowadzonej przez koła gospodyń wiejskich, a także wynajmowania pokoi – mówi Martyna Pawlak.
Korzyści z działalności nierejestrowanej
Działalność nieewidencjonowana jest opłacalna z kilku powodów:
Obowiązki związane z działalnością nierejestrowaną
Specjaliści z Agraves zwracają jednak uwagę, że prowadzenie działalności nierejestrowanej to nie tylko korzyści, ale także obowiązki, o których muszą pamiętać rolnicy.
Po rozpoczęciu działalności nierejestrowanej rolnik musi:
– Co ważne, prowadząc działalność nierejestrowaną, nie jesteś uznawany za przedsiębiorcę, dlatego zawierane przez ciebie umowy o świadczenie usług traktowane są jako umowy-zlecenia – podkreśla Martyna Pawlak, księgowa Agraves.
I dodaje: – W przypadku takich umów, to Twój zleceniodawca odpowiada za opłacenie składek ZUS za Ciebie.
Działalność nierejestrowana to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą bez zbędnych formalności i wysokich kosztów.
– Chociaż wiąże się z pewnymi ograniczeniami, takimi jak limit przychodów, umożliwia przetestowanie pomysłu na biznes i zdobycie pierwszych klientów. Dla wielu osób jest to krok w stronę rozwinięcia działalności lub założenia spółki – kończy Martyna Pawlak.