Doradca rolny o „Modernizacji” i „Premii”
Jakie trudności zgłaszają rolnicy? Jakie kryteria ograniczają gospodarzy przy ubieganiu się o środki unijne?
Do piątku potrwa nabór wniosków o pieniądze w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych” i „Premii dla młodego rolnika”.
Póki co, do 26 kwietnia w tegorocznym naborze, wnioski o przyznanie 100 tys. zł premii złożyło w ARiMR 1018 młodych rolników.
O wiele większe zainteresowane widoczne jest w przypadku „Modernizacji“. Do wtorku, 26 kwietnia wnioski o pomoc złożyło 7376 rolników. Ubiegają się oni o przyznanie wsparcia w wysokości 1,34 mld zł.
Czytaj także: Modernizacja gospodarstw rolnych - jak obliczyć punkty KLIK
Na jakie trudności natrafiają rolnicy składający wnioski o środki w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych”? Dlaczego młodzi rolnicy nie występują licznie o 100 - tysięczne premie? Na pytania odpowiada Patryk Franek z firmy Doradztwo Rolnicze Grześkowiak.
Jakie trudności przy składaniu wniosków najczęściej zgłaszają rolnicy?
Największą trudność rolnikom sprawia uzyskanie punktów, na podstawie których następuje pozycjonowanie poszczególnych wniosków na listach rankingowych. Nowo sformułowane kryteria nie odpowiadają realiom polskich rolników, a szczególnie w tak specyficznym regionie jak Wielkopolska.
Czytaj także o tym, czy za unijne można utwardzić plac manewrowy? KLIK
Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę w przypadku programów „Młody rolnik” i „Modernizacja gospodarstw rolnych”?
Na kryteria dostępowe do programów. Każde gospodarstwo musi przejść wstępną kwalifikację, czyli zmieścić się w ściśle określonych przedziałach współczynników standardowej produkcji SO (wielkość ekonomiczna gospodarstwa wyrażona w euro). Wiele gospodarstw pomimo chęci skorzystania z funduszy jest tej możliwości pozbawiona.
Dlaczego „Premia dla młodego rolnika” nie cieszy się tak dużym zainteresowaniem, jak w poprzednich naborach?
Zainteresowanie rolników jest spore, lecz jak już wspomniałem wcześniej trudno jest zebrać minimalną liczbę wymaganych punktów, jeśli wnioskodawca nie przejmuje gospodarstwa w całości i nie ma odpowiednich kwalifikacji. Dodatkowym utrudnieniem jest konieczność przejęcia co najmniej 8 ha użytków rolnych na własność. W poprzednich naborach można było skorzystać z pomocy posiłkując się tylko umowami dzierżawy.
Czytaj także: On skorzystał z premii dla młodego rolnika. A ty?
Jakie rolnicy najczęściej zadają pytania?
Rolnicy pytają najczęściej czy obecnie obowiązujące przepisy dotyczące przyznawania pomocy ulegną w następnych naborach złagodzeniu.
Czy rolnicy są zainteresowani wnioskowaniem wspólnie z innymi, w parach bądź grupie?
Wnioski składane przez osoby „wspólnie wnioskujące” stanowią niewielki odsetek wszystkich przygotowywanych przez nasze biuro dokumentów. Rolnicy obawiają się tej formy wsparcia, i jak na razie cieszy się ona niewielkim powodzeniem.
Jakie operacje przeważają we wnioskach o środki w ramach "Modernizacji", które sporządzaliście?
Zdecydowana większość opracowywanych przez nas projektów dotyczy zakupu maszyn i urządzeń rolniczych. Rolnicy obawiają się mnogości dokumentów, jakie trzeba przygotować chcąc przeprowadzić jakąkolwiek inwestycję trwale związaną z gruntem.