Czy za strączkowe za ten rok będzie więcej?
Istnieją szanse na to, że stawka do hektara roślin białkowych w ramach płatności dodatkowych za 2016 rok będzie wyższa niż za rok 2015. To nie oznacza jednak, że zwiększono pulę środków w tej kopercie finansowej.
Prawdopodobnie wielu rolników zrezygnuje bądź zmniejszy powierzchnię wysiewanych strączkowych. Unijne środki „rozłożą się” więc na mniejszy areał upraw.
Wielu rolników, jak podkreśla Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, było rozgoryczonych w ubiegłym roku obrotem sprawy. Początkowo otrzymali oni bowiem informację, że do hektara wysianych roślin wysokobiałkowych otrzymają dopłatę dodatkową w wysokości około 1300 zł. Później stawka drastycznie została obniżona o 70% do 422 zł. Powodem zmniejszenia dopłaty dodatkowej do hektara było niedoszacowanie powierzchni upraw białkowych, mimo górnego pułapu 75 ha na gospodarstwo, przy stałej kopercie finansowej. Przewidywano, że roślinami wysokobiałkowymi w Polsce obsianych zostanie około 200 tysięcy hektarów. W rezultacie zgłoszono ponad 600 tysięcy hektarów. Na polach tych nie rosły jednak tylko rośliny wysokobiałkowe, mające zagwarantować pewną stabilność polskiego rynku w produkcji rodzimego białka, ale także rośliny pastewne. A to zdaniem Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych ogromny błąd.
- Do wspólnej koperty dopłat wysokobiałkowych dołączono również rośliny pastewne białkowe, a więc kończyny i lucerny - przypomina szef organizacji Juliusz Młodecki.
Nie inaczej będzie w tym roku. Płatność do roślin wysokobiałkowych można otrzymać do upraw takich jak: bób, bobik, ciecierzyca, fasola zwykła, fasola wielokwiatowa, groch siewny, groch siewny cukrowy, soczewica jadalna, soja zwyczajna, łubin biały, łubin wąskolistny, łubin żółty, peluszka, seradela uprawna, wyka siewna (rośliny strączkowe) oraz
koniczyna czerwona, koniczyna biała, koniczyna białoróżowa, koniczyna perska, koniczyna krwistoczerwona, komonica zwyczajna, esparceta siewna, lucerna siewna, lucerna mieszańców, lucerna chmielowa (rośliny motylkowate drobnonasienne). To oznacza, że pula w wysokości ponad 2 mln euro przeznaczona na kopertę: rośliny wysokobiałkowe za 2016 r. będzie musiała zostać podzielona przez wszystkie strączkowe i pastewne.
Ogromne obniżenie stawki w 2015 r. zdaniem Juliusza Młodeckiego przyczyni się do tego, że w tym roku rolnicy w dużej mierze zrezygnują z uprawy strączkowych. - A to wcale nie jest dobra wiadomość, dlatego że nam bardzo zależy na rozwoju produkcji rodzimego białka - tłumaczy. Zaznacza, że Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych jest w stałym kontakcie z ministerstwem rolnictwa.
- Niewykluczone, że w tym roku już nic nie da się zrobić, dlatego że wnioski o dopłaty bezpośrednie są już składane. Jednak do sierpnia możemy zgłaszać wszelkie propozycje dotyczące następnego roku. Zależy nam na tym, by dopłata z tej koperty dotyczyła tylko roślin strączkowych, które są alternatywą dla importowanej soi - mówi Juliusz Młodecki.
Ile ostatecznie wyniesie stawka płatności dodatkowych do hektara wysokobiałkowych za 2016 rok? Będzie to wiadome dopiero po zsumowaniu zadeklarowanego przez rolników areału i podziale przez wszystkie hektary ogólnej kwoty. Wartość wyrażoną w euro poznamy więc latem, natomiast po 30 września (z którego brany jest kurs euro) znana będzie stawka wyrażona w złotówkach.
Rośliny strączkowe - bób, bobik, ciecierzyca, fasola zwykła, fasola wielokwiatowa, groch siewny, groch siewny cukrowy, soczewica jadalna, soja zwyczajna, łubin biały, łubin wąskolistny, łubin żółty, peluszka, seradela uprawna, wyka siewna
Rośliny motylkowate drobnonasienne - koniczyna czerwona, koniczyna biała, koniczyna białoróżowa, koniczyna perska, koniczyna krwistoczerwona, komonica zwyczajna, esparceta siewna, lucerna siewna, lucerna mieszańców, lucerna chmielowa