Co robić, aby nasze rolnictwo dynamicznie się rozwijało?
Jakich zmian w ustroju rolnym potrzeba, aby nasze rolnictwo mogło się dynamicznie rozwijać?
Na te tematy dyskutowano wczoraj (18 stycznia) podczas sympozjum w resorcie rolnictwa. Podjęto m.in. sprawę funkcjonowania ustroju rolnego w świetle art. 23 Konstytucji RP, a także ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i ich wpływu na ustawodawstwo rolne państw członkowskich.
- Podstawą funkcjonowania ustroju rolnego w Polsce są gospodarstwa rodzinne. Naszym celem jest ich wspieranie i stworzenie im najkorzystniejszych warunków do funkcjonowania i rozwoju - zaznaczył minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.
Szef resortu rolnictwa powiadomił również o trwających pracach nad przygotowaniem kompleksowej ustawy, która uwzględni także zbywanie nieruchomości na rzecz gospodarstw rodzinnych i urządzanie obszarów wiejskich zgodnie z planami zagospodarowania przestrzennego.
Podczas spotkania rozmawiano również o potrzebach wdrożenia nowych regulacji. Głos zabrali m.in.: prof. dr hab. Artur Nowak Far, prof. dr hab. Anna Łabno, prof. dr hab. Roman Budzinowski, prof. dr hab. Stanisław Prutis, dr hab. Jerzy Bieluk (prof. UwB) i dr hab. Aneta Suchoń.
Było to pierwsze z cyklu spotkań zaplanowanych w celu wymiany opinii i doświadczeń na szczeblu krajowym oraz międzynarodowym.