Ceny żywności w kwietniu. Co w górę? Co w dół?
Zdecydowane spadki wyceny olejów roślinnych oraz lekkie obniżki cen zbóż można było zaobserwować na światowym rynku rolno - spożywczym w kwietniu tego roku. Nie we wszystkich sektorach jednak odnotowuje się obniżki cen. W jakich są podwyżki?
Światowe ceny zbóż i oleistych w dół
W ogólnym rozrachunku światowe ceny żywności w kwietniu w porównaniu z marcem 2022 roku spadły. Natomiast w stosunku do kwietnia roku 2021 wzrosły aż o 36,4%. Takie dane opublikowała FAO - Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa. W najnowszym raporcie pojawiły się dane, zgodnie z którymi indeks światowych cen żywności osiągnął w kwietniu wynik 158,5 pkt i był o skromne 0,8% niższy od rekordu wszechczasów osiągniętego w marcu.
O 5,7% w kwietniu (w porównaniu do marca 2022 roku) spadł indeks cen olejów roślinnych. Pozostaje on jednak nadal wyraźnie powyżej poziomu z poprzedniego roku.
- Spadek był spowodowany niższymi światowymi cenami oleju palmowego, słonecznikowego i sojowego, które z nawiązką rekompensowały wyższe notowania oleju rzepakowego. Międzynarodowe ceny oleju palmowego spadły umiarkowanie w kwietniu, głównie z powodu stonowanych zakupów importowych z całego świata w związku z wysokimi kosztami, a także słabnącym popytem w Chinach. Niemniej jednak niepewność co do dostępności eksportu z Indonezji, wiodącego światowego eksportera oleju palmowego, powstrzymała dalsze spadki cen międzynarodowych. W międzyczasie światowe ceny słonecznika i oleju sojowego również spadły z miesiąca na miesiąc, głównie w związku z ograniczeniem popytu po rekordowo wysokich cenach odnotowanych ostatnio. Z kolei ceny oleju rzepakowego w kwietniu pozostały stabilne - podaje Andrzej Bąk, analityk eWGT - internetowej Warszawskiej Giełdy Towarowej.
W przypadku zboż indeks cen FAO był w kwietniu o 0,4 procent niższy od rekordowego poziomu z marca. Stawki sa nadal wysokie. Wpływ na to ma niepewność sytuacji na Ukrainie i zablokowane porty w tym kraju oraz obawy dotyczące warunków nowych upraw w Stanach Zjednoczonych.
Cukier droższy o 20%
Wzrosły natomiast ceny cukru FAO. Indeks poszybował w górę o 3,3 procent. W stosunku do kwietnia 2021 roku indeks cen cukru wzrósł natomiast o 20%.
Ceny mięsa znów w górę
Najwyższy poziom w historii osiągnął indeks światowych cen mięsa i to zarówno w przypadku wołowiny, wieprzowiny oraz drobiu. Wzrost miesięczny w stosunku do marca wyniósł 2,2 procent.
- Wzrost cen mięsa drobiowego był spowodowany silnym popytem przy ograniczonej globalnej podaży, odzwierciedlając zakłócenia w eksporcie z Ukrainy i rosnące epidemie ptasiej grypy na półkuli północnej. W międzyczasie ceny mięsa wieprzowego wzrosły dalej, choć mniej gwałtownie niż w marcu, z powodu utrzymującej się niskiej podaży wieprzowiny rzeźnej w Europie Zachodniej i wysokiego popytu wewnętrznego w dużych krajach produkujących - zaznacza Andrzej Bąk, analityk eWGT.
Ceny mleka również w górę
Ceny produktów mlecznych FAO w porównaniu z marcem również wzrosły. Stawki w tym sektorze cyklicznie idą dw górę. W ciągu roku indeks wzrósł o 23,5%. Według analityków może to wiązać się mniejszą produkcją mleka na świecie. Najwyższe wzrosty odnotowano w cenach masła.
Wzrosty cen żywności na świecie przekładają się na sytuację w Polsce. Analitycy rynkowi przekonują, że takiej drożyzny nie było od kilkudziesięciu lat. Inflacja cały czas rośnie, a jej skoki zauważalne są głównie w sektorach: żywności, energii i paliwa. Według money.pl już oficjalnie można mówić o najwyższym wzroście cen od 24 lat.
Inflacja wynosi już 14,2 procent.
Czytaj także: W kolejnym sezonie grzewczym może zabraknąć węgla?