Ceny zbóż wciąż w dół. O ile?
Sytuacja na rynku zbóż i rzepaku
Po połowie listopada informowaliśmy o znacznych obniżkach cen za zboża i rzepak (czytaj TUTAJ). Niestety, sytuacja się nie ustabilizowała, a notowania cały czas spadają. Stawki obniżono o kolejne 30,00 - 100,00 złotych na tonie. Najbardziej widoczne różnice są w cenach rzepaku. Tutaj najwyższe proponowane kwoty obniżono o prawie 300 złotych na tonie. Wiadomym jest, że rynek zbóż jest chwiejny i nieprzewidywalny, ale aż tak dużych spadków chyba nikt się nie spodziewał. Co przyczyniło się do obecnej sytuacji?
- Spadki są straszne. Elementów jest wiele, które spowodowały obniżki: korytarz zbożowy to jeden temat, spadek produkcji pasz i hodowli to drugi temat, i recesja, która obniża poziom konsumpcji, to jest trzeci element. Do tego dochodzi tańszy towar ukraiński, którym obkupili się Niemcy - mówi Zbigniew Konarowski z firmy Transrol Sp. z o.o. Sp. K.
Niestety, spadki na giełdzie Matif spowodowały również zahamowanie sprzedaży. Kupujących nie ma. Pośrednicy wspominają o kontraktach, które pokryte praktycznie mają już do połowy stycznia:
- Jeden samochód czy dwa na jakieś uzupełnienie i to jest wszystko na ten moment - kontynuuje pośrednik. Był moment, że Niemcy robili coś na luty, ale wstrzymali wszystko, przy takich spadkach na Matifie nikt nic nie kupuje, bo może to spadnie jeszcze bardziej, a do lutego jest jeszcze sporo czasu - dodaje pan Zbigniew.
Kukurydza jeszcze na polu
W rejonach centralnych i wschodnich kukurydza widziana jest jeszcze na polach. - Kolega był w łódzkim i mówił, że kukurydza mokra jest po 600 zł i nie ma chętnych na zakup. Ona stoi w polu - mówi pan Zbigniew.
Perspektywy na wyższe ceny zbóż i rzepaku
Według Zbigniewa Konarowskiego, który - przypomnijmy - zboża skupuje od ponad 20 lat, okres świąteczny będzie martwym czasem i na „poważne rozmowy” będzie musiał czekać do połowy stycznia. W związku z tym nie widzi powodów, aby ceny miały wzrosnąć do tego czasu. - Być może spadki będą do momentu, kiedy ta cena będzie taka jak przed podwyżkami, jakie nastąpiły po 21 lutym. W tej chwili rynek się uspokoił, zboże płynie w świat i nie ma bodźca, który miałby spowodować nerwowość na rynku czy obawy, że to zboże nie dojedzie czy nie dopłynie. Dalsze spadki jednak nie są wykluczone - kończy przedstawiciel Transolu.
AKTUALNE CENY ZBÓŻ I RZEPAKU W ZŁ/TONĘ
|
Szczegółowe ceny zbóż i rzepaku w poszczególnych skupach KLIK
- Tagi:
- rzepak
- spadki cen zbóż
- Transrol