Ceny zbóż i rzepaku na przednówku [Czerwiec 2022]
Rok temu informowaliśmy o historycznie wysokich cenach zbóż i rzepaku podczas żniw. Jakich stawek możemy spodziewać się w tym sezonie?
Wiosenne ceny zbóż i rzepaku
Dynamiczne wzrosty cen zbóż i rzepaku obserwowaliśmy na początku marca. Wiosną za rzepak w skupach płacono prawie 5 000 zł/tonę. Możemy zatem śmiało powiedzieć, że były to ceny rekordowe. Rynek zbóż jest jednak na tyle nieprzewidywalny i niestabilny, że notowania ziarna raz spadały, innym razem wręcz odwrotnie.
Kontrakty na zboża
Na ostateczną cenę ma wpływ wiele czynników. Ostatnio jednak doszedł kolejny - napływ kukurydzy i pszenicy z Ukrainy. Wprowadził on na rynek niepewność nie tylko wśród rolników, ale także u pośredników. Rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą zboża, wyczekując wyższych cen, inni z kolei nie kupują, a firmy skupujące nie podpisują kontraktów, bo nie ma z kim.
- Kontrakty możemy podpisywać, ale nie ma chętnych. Rolnicy może będą wypatrywali wyższych cen podczas żniw, bo na tę chwilę zapowiadają się niższe niż te, co teraz co są na skupach. A jednak kontrakt zobowiązuje do ilości i ceny - mówi przedstawiciel firmy Agrito, zajmujący się skupem zbóż.
Dopowiada, że magazyny zapełnione są jeszcze zbożem z zeszłorocznych żniw i może okazać się, że to stare zostanie nienaruszone, a świeże sprzedane.
Zbigniew Konarowski z firmy Transrol Sp z o.o. Sp. k. większość zakupionego towaru eksportuje głównie do Niemiec i innych zachodnich krajów. Udało mu się „dogadać”, że zarówno ubiegłoroczne ziarno jak i to z tegorocznych żniw sprzeda w cenie aktualnie obowiązującej.
- W tym roku mamy uzgodnione, że możemy zmieszać świeże ziarno ze starym w cenie świeżego i to też jest ważna informacja dla rolników. Oby nie było robaka, to nie będzie z niczym problemu - dodaje Zbigniew Konarowski.
Ceny zbóż i rzepaku na przednówku
Aktualnie ceny na przednówku spadają od kilku tygodni. 20 czerwca ich zakres wyglądał następująco. Za pszenicę konsumpcyjną skupy płaciły 1510 - 1650 zł/t. Ceny jęczmienia wahały się natomiast między 1150 a 1350 zł/t. Za żyto rolnik mógł wówczas otrzymać 1100 - 1250 zł/t. W przypadku kukurydzy ceny oscylowały między 1300 a 1320 zł/t. Za rzepak z kolei ceny w skupach osiągały pułap 3250 - 3500 zł/t. Przypomnijmy, że w maju średnia cena w skupach za pszenicę konsumpcyjną wynosiła 1659 zł/t, za jęczmień 1354 zł/t, za pszenżyto 1408 zł/t, a za rzepak 4258 zł/t.
- Mimo tych spadków rolnicy czekają na świeże zbiory z myślą o wyższych cenach - wnioskuje przedstawiciel leszczyńskiego Transrolu.